reklamı kapat

POPÜLER

van gogh kulak

Vincent van Gogh’un kulağı Almanya’da yeniden hayat buldu

Hollandalı ünlü ressam Vincent van Gogh‘un kendisi mi yoksa bir başkası tarafından mı kesildiği hala tartışmalı olan kulağının canlı bir kopyası Almanya’da bulunan bir müzede sergilenmeye başlandı. The Associated Press‘in yayınladığı habere göre sanatçı Diemut Strebe, bu büyük ustanın naaşından genetik materyal elde etmek konusunda başarılı olamayınca çareyi Vincent van Gogh’un kardeşi Theo van Gogh’un torununun torunu olan Lieuwe van Gogh’dan genetik doku örnekleri almakta buldu. Aldığı hücre örneklerini kullanarak bir 3D yazıcıyla ressamın kopmuş kulağı için hazırladığı tasarıma son şeklini veren Strebe, bu organın şu anda besleyici bir sıvı içerisinde canlı tutulduğunu ve “teorik olarak da yıllarca dayanabileceğini” ifade etti.

Bu “sanat eserinin” daha fazla tuhaf olamayacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çalışmanın sergilendiği müzenin internet sitesinden yapılan bir açıklamaya göre ziyaretçiler bu bedeni olmayan kulakla “konuşabiliyor”. Bir yazılım tarafından belirli işlemlerden geçirilen sesler, bu kulağın sinir uçlarının uyarılmasını sağlıyor.

Vincent van Gogh’un soyundan gelenlerin genetik materyalini kullanarak daha fazlasını üretmeyi hedefleyen Strabe halihazırda ressamın bir kadın akrabasından aldığı mitokondrial DNA üzerinde çalışıyor.

Almanya’nın Karlsruhe şehrinde bulunan Sanat ve Medya Merkezi!nde gerçekleştirilen sergi 6 Haziran’a kadar görülebilir.