reklamı kapat

POPÜLER

Virgin Galactic ve milyarder Richard Branson uzaya çıktı [İzle]

Virgin Galactic, uzay turizmi için bilet satışında çıtayı yükseltti

Virgin Galactic firması uzay turizmi konusunda iddialı bir noktada yer alıyor ve süreci ticari hale getirme konusunda önemli adımlar atıyor.

Virgin imparatorluğunun sahibi olan Richard Branson, biliyorsunuz geçtiğimiz dönemde yapılan bir kalkış ile uzaya çıkış yaptı. YouTube üzerinden canlı olarak yayımlanan bu görevde büyük bir başarıya ulaşıldı.

Unity 22 adı verilen bu tarihi görevde Branson yalnız da değildi. Toplamda altı kişilik bir ekip uzaya çıkış yapmıştı. Virgin Galactic çalışanları diğer kişiler Beth Moses, Colin Bennett, Sirisha Bandla ve pilotlar Dave Mackay ile Michael Masucci idi.

Virgin Galactic, bu görevde pilotlar CJ Sturckow ve Kelly Latimer tarafından uçurulan VMS Eve isimli “aracı hava aracını” kullanarak VSS Unity‘i belirlenen yüksekliğe kadar çıkardı ve bundan sonra VSS Unity’i kendi başına bıraktı.

Bu noktada yerleşik roket motorunu ateşleyen VSS Unity, ses hızını üç kez aşarak bünyesindeki ekibi uzaya çıkardı. İşte bu süreç 2022 sonunda ya da 2023 itibarıyla düzenli ve maddi getirisi olan bir hale getirilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Virgin Galactic uzay turizminde öncü olabilir.

Firma geçtiğimiz aylarda uzay turizmi için bir kez daha bilet satışına başlamıştı. Daha önce de bilet satışı yapan ancak bazı sorunlar nedeniyle bitiren şirket, yeniden başladığı satışlarda koltuk başına tam 450 bin dolar ücret istemişti.

Gelen bilgilere göre bu yüksek fiyat etiketiyle şimdiye kadar 100 bilet satışı yapıldı. 250 bin dolar civarında satılan eski biletler (2005-2014 arasında) ile birlikte firmanın uzay yolculuğu için toplam 700 bilet sattığı aktarılıyor.

Yüksek maliyetler nedeniyle uzay turizmi 2023 yılında dahi sadece çok ama çok zenginlere hitap edecek. Uzay turizmi yüksek ihtimalle bir 10 sene daha herkesi odak noktasına koyan bir alan olmayacak.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra resmi videoda parçalarına ayrıldı