reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp

WhatsApp, “süreli mesajlar” altyapısında medya güvenliğini artırdı

Pazarın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarından WhatsApp, bu sefer güvenliği artıran bir adımla gündemde.

WhatsApp, biliyorsunuz uzun zamandır kişilere “süreli mesajlar” altyapısını sunuyor. Süreli mesajları etkinleştirdiğinizde, mesajları gönderildikten 24 saat, 7 gün veya 90 gün sonra kaybolacak şekilde ayarlayabiliyorsunuz ve bu durum birçok kişi için güvenliği artıyor. Ancak bu altyapıda şimdiye kadar medya dosyaları özelinde bir sorun bulunuyordu ve firma bunu direkt olarak sorun demese de şöyle açıklıyordu: “Varsayılan olarak, WhatsApp’ta indirdiğiniz medyalar otomatik olarak fotoğraflarınıza indirilir. Süreli mesajlar etkinleştirildiğinde, gönderilen medyalar sohbetten kaybolur ancak otomatik indirme özelliği açıksa telefona kaydedilir. WhatsApp’ta Ayarlar > Depolama ve Veriler’e giderek otomatik indirme özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.” 

İşte bu durum bugün itibarıyla Android ve iOS tarafında değişti. Yakında herkes için aktif edilecek yeni dönemde artık süreli mesajları etkinleştirilirse, medya dosyaları varsayılan olarak telefon galerisine kaydedilmeyecek. Artık medyaların otomatik olarak telefona kaydedilmesini isteyen kişilerin süreli mesajlar sistemini kapatması gerekecek. Bu gerçekten güzel görünüyor ve mesaj yanında medya güvenliğini de bir seviyeye kadar garanti altına alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp, başka testler ve çalışmalar da yapıyor. Uygulama çok yakında hali hazırda iletilmiş mesajların aynı anda birden fazla gruba aktarılmasına izin vermeyecek. Firmanın bunu yapmaktaki amacı, gruplar üzerinden inanılmaz yüksek hızda yayılan dezenformasyonu önlemek.

WhatsApp hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Huawei’nin dikey katlanabilir telefonu P50 Pocket

İLGİLİ HABERLER