reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp’ta atılan günlük mesaj sayısı dudak uçuklatacak cinsten

WhatsApp günlük kullanıcı saysı ve atılan mesaj sayısıyla dudak uçuklatıyor. Facebook’un en karlı yatırımı olma yolunda ilerleyen mesajlaşma servisi rakiplerinin çok ilerisinde.

Mark Zuckerberg, dördüncü çeyrek raporlarını kullanıcılarla paylaştı. Firmanın en büyük yatırımlardan biri olan WhatsApp’in istatistikleri ise adeta dudak uçuklatıyor. Facebook’un 19 milyar dolar ödeyerek satın aldığı WhatsApp günlük 1,5 milyar kullanıcıya ulaşıyor. Temmuzda bu sayı 1 milyar kullanıcı seviyesindeydi. Atılan mesaj sayısı ise daha da dramatik. Her gün WhatsApp’ta 60 milyar mesaj gönderiliyor. Firma popüler mesajlaşma servisini satın aldığında 315 milyon günlük aktif kullanıcıya ulaşabiliyordu. Söz konusu büyüme gerçekten etkileyici. Ayrıca Zuckerberg, Instagram ve WhatsApp’ın hikaye paylaşılan en popüler iki uygulama olduğunu da açıkladı. Snapchat’ten alınan bu özellikler şüphesiz her iki uygulamanın da günlük kullanımına ciddi anlamda etki etmiş gibi görünüyor.

Facebook iletişimi ele geçiriyor

Facebook popüler mesajlaşma servisini ilk satın aldığında, ödediği para pek çok kişiye abartılı görünmüştü. Tamamen ücretsiz bir servis sunan uygulamanın böylesine yüksek bir fiyattan satılması tabii ki geleceğe yatırımdı. Çin dışında hemen her yerde baskısını hissettiren Facebook mesajlaşma servislerinde neredeyse tekel durumunda. Zira Messenger uuygulaması da günlük 1,3 milyar kullanıcıya ulaşıyor. İnsanlar iletişim kurmak için Facebook servislerini kullanıyor. Tabii bu da ciddi mahremiyet ihlali sorularını akıllara getiriyor.

Ayrıca Facebook’un popüler mesajlaşma uygulaması için yeni bir gelir politikası da yolda. Business versiyonu duyurulan bu popüler uygulama yeni versiyonunda da ücretsiz özellikler sunacak ancak daha sonra ücretli ayrıcalıkların gelebileceği belirtildi. Söz konusu haberimize buradan ulaşabilirsiniz.