reklamı kapat

POPÜLER

Windows 10

Windows 10 elde ettiği tüm başarılara rağmen asıl hedefinden çok uzak

Adını son zamanlarda genellikle güncellemeler dolayısıyla duymaya başladığımız Windows 10 önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Fakat buna rağmen Microsoft asıl hedefinden çok uzakta görünüyor. Öyle ki teknoloji devinin kendisi de bu hedeften vazgeçmek zorunda kaldı.

Bildiğiniz gibi Microsoft imzası taşıyan işletim sistemleri kullanıcılar tarafından yoğun olarak kullanılıyor. Teknoloji devi Windows 10 ile başarısına başarı katmayı amaçlıyor. Bu doğrultuda yeni işletim sisteminin 2018’in ortasına kadar 1 milyar kullanıcıya erişmesi planlanıyordu. Fakat son verilere bakılırsa bu hedefe yakın zamanda ulaşmak pek mümkün olmayacak.

Rakamlar hiç fena değil

Hızla yaygınlaşan Windows 10 geçtiğimiz sene eylül ayında 400 miyon cihazda kullanılmaya başlamıştı. Ardından bu rakam mayıs ayında 500 milyon cihaz sınırını aştı. Açıklanan son verilere bakılırsa an itibariyle dünya üzeride 600 milyon cihaz Windows 10 kullanıyor. Bu rakamın içinde kişisel bilgisayarların yanı sıra tablet, Xbox One konsolları, HoloLens setleri, Surface Hub cihazları ve akıllı telefonlar da yer alıyor.

Bahsettiğimiz bu rakamlar fazlasıyla etkileyici olmasına rağmen Microsoft’un asıl amacına ulaşmasına daha çok var diyebiliriz. Teknoloji devi de bu durumu fark etmiş olmalı ki, 2018 yılı içinde 1 milyar kullanıcıya erişme hedefinden vazgeçti. Microsoft’un bu amacına ulaşmasının ne kadar süreceği ise zaman gösterecek.