reklamı kapat

POPÜLER

Windows 10 Windows 11

Microsoft, Windows 10 beta programını yeniden aktif etti

Yazılım devi Microsoft, hala milyonlarca kullanıcıya sahip Windows 10 işletim sisteminin beta programını yeniden aktif etti.

Microsoft, Windows 10 desteğini Ekim 2025’te sonlandıracak olmasına rağmen, yeni özellikler ve iyileştirmelerin test edilmesi adına Windows 10 beta programını Windows Insiders’lar için yeniden etkinleştirdiğini duyurdu. Bu adımıyla birçok kişiyi fazlasıyla şaşırtan şirket, W11 yanında W10’a ne tarz yenilikler getirecek henüz bilinmiyor ancak yapay zeka odaklı bazı adımlar planlanıyor olabilir. Yazılım devi Microsoft uzun süredir Windows 10 kullanıcılarını Windows 11’e geçirmek için çabalamaya devam ediyor. Firma bunun için Windows 10’da yukarıda gördüğünüz tam ekran bildirimlerini çıkarıyor. Bu bildirimde Windows 10’a desteğin kesileceği tarihin yaklaştığını söyleyen şirket, bu konuda tepki çekiyor çünkü çoğu kişi hala Windows 11’e geçmek için bir neden bulamıyor. Elbette artık her türlü güvenlik riskine karşı Windows 11’e geçilmesi gerekiyor ancak yine de kullanıcılar sıkboğaz edilmekten hiçbir zaman hoşlanmıyor. Microsoft bu konuda en son bir Bing adımıyla gündeme gelmişti. Microsoft bir süredir Windows 10 ve Windows 11’deki Chrome kullanıcılarının, tarayıcılarında varsayılan arama motoru olarak Google yerine Bing’i kullanması için yukarıdaki malware benzeri reklamları kullanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu yerleşik reklamlara “evet” denilirse sistem Chrome’un yerleşik arama motorunu otomatik olarak Bing’e çeviriyor, bu reklamlar sinir bozucu şekilde tam ekran oyunların ortasına dahi çıkabiliyor. Tahmin edebileceğiniz üzere bu kullanım çok tepki çekiyor (Hatta sizin de başınıza gelmiş olabilir) ve Microsoft’un tüm tepkilere rağmen buna bir süredir aktif olarak devam ettiği aktarılıyor.

Bu tercihiyle içerisinde GPT-4 temelli bir sohbet botu yer alıyor olmasına rağmen kullanıcıları Bing’den soğutan yazılım devi, bu bildirimleri sadece bir kere gösterdiğini belirtiyor ancak bunu birden fazla kez görenler de bulunuyor. Kendi servislerinin reklamını yapmak adına bazı başka iyi karşılanmayan adımları da olan Microsoft, geçtiğimiz yıl Edge tarayıcının tarama verilerinin ve sekmelerinin Chrome’dan izinsiz ve otomatik olarak içe aktarıldığı bir sorunu (Sorun denilmişti!) gündeme gelince güncelleme ile düzeltmek zorunda kalmıştı.

Windows 10 haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: DJI imzalı yeni drone modeli

İLGİLİ HABERLER