reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 16 LOG Tasarım

NSA öneriyor: Telefonunuzu her hafta en az bir kez yeniden başlatın

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) yine gündeme getirdi. Güvenlik için telefonunuzu her hafta en az bir kez yeniden başlatın.

NSA’in bu uyarısı yeni değil ancak bu aralar yine gündemde yer alıyor. ABD’li uzmanların kişilere önerisi halen iOS ve Android telefonların haftada en az bir kere kapatılıp açılması yönünde. Benzer bir öneriyi geçtiğimiz yıllarda Avustralya başbakanı da yapmıştı. Başbakan Anthony Albanese, vatandaşlara siber güvenlik önlemi olarak akıllı telefonlarını günde bir kez kapatıp açmalarını tavsiye etti. Bu önerinin arkasında telefonlar kapatıldığı zaman arka planda çalışan her şeyin de kapatılması yer alıyor. Bu sayede kullanıcılardan habersiz olarak arka planda çalışan uygulamaların/araçların kesin olarak kapatılabileceği aktarılıyor. Söylendiği kadarıyla birçok siber güvenlik uzmanı Albanese’e bu konuda destek veriyor ve bunun fayda sağlayabileceğini belirtiyor. Uzmanlara göre şu anda birçok zararlı uygulama, telefon yeniden başlatıldıktan sonra otomatik olarak açılacak kapasitede değil. Bu konuda yaptığı açıklamada Albanese, “Süreçte hepimizin sorumluluğu var. Basit şeyler yapın, örneğin her gece telefonunuzu beş dakikalığına kapatın. Bunu 24 saatte bir yapın, dişlerinizi fırçalarken ya da her ne yapıyorsanız mutlaka bir kere de olsa yapın.” demişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı telefonları ya da diğer elektronik ürünleri saldırılardan/hacker’lardan korumak adına yapılacak en güzel önlem ise cihaz kapatıp açmaktan çok, çıkan güvenlik güncellemelerini zamanında yapmak. Apple ve Google gibi firmalar cihazlarını sürekli olarak yeni bulunan açıklar karşısında güncelliyor, bunların “Her güncelleme performansı düşürüyor!” ön yargısı olmadan mutlaka hemen yapılması gerekiyor.

Aynı zamanda yeni işletim sistemi sürümlerine de mutlaka geçilmesi gerekiyor. Örneğin hala Windows 11’e ücretsiz olmasına rağmen geçmeyen milyonlarca kullanıcı bulunuyor. Firmalar bazen belirli açıkları ancak yeni sürümlerle tam olarak kapatabiliyor.

NSA tarafından yapılan tavsiye yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER