reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Lite OS

Microsoft’un yeni işletim sistemi Lite OS ortaya çıktı

Yazılım devi Microsoft, Chromebook modellerinin yükselişini önlemek için yeni bir işletim sistemi daha geliştiriyor. İşte ortaya çıkan ilk detaylarıyla Lite OS.

Google Chrome OS işletim sistemli Chromebook dizüstü modellerinin popülerliği ve sayısı sürekli olarak artıyor. Doğal olarak bu durum Windows’un arkasında yer alan dev isim Mirosoft’un çok hoşuna gitmiyor. Bu yeni dönemde yer alabilmek adına Windows 10 S’i çıkaran ancak bununla istediğini elde edemeyen firma, Petri tarafından söylendiği kadarıyla Lite OS isimli bir işletim sistemi geliştiriyor. Windows 10 S gibi sadece Universal Windows Platform (UWP) uygulamaları ve web tabanlı uygulamaları çalıştıracağı söylenen sürüm için, “tamamen yeniden tasarlanıyor” deniyor. Standart Windows uygulamalarını sadece özel bir bölüm içerisinde çalıştıracağı iddia edilen işletim sistemi için Microsoft, yüksek performansı ve düşük sorun ile birleştirmek istiyor. Hem x86 hem de ARM destekleriyle geleceği iddia edilen Lite OS, şu an kağıt üzerinde gayet dikkat çekici ve güzel görünüyor. Hızlı olarak bitirilmesi hedeflenen sürüm, şimdiden büyük merak uyandırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft Lite OS büyük bir pazar oluşturabilir

Çünkü herkesi aşırı yüksek performanslı dizüstülere ihtiyacı bulunmuyor. Temel ihtiyaçları fazlasıyla yerine getirebilecek uygun fiyatlı modellerin büyük ses getireceği tahmin ediliyor. Bu modellerin 20 saati geçen pil ömürlerine sahip olacağı da beklenenler arasında yer alıyor.

Not: Görsel konsepttir.

İlginizi Çekebilir

Firmanın dikkat çeken hepsi bir araya modeli