reklamı kapat

POPÜLER

Windows Phone işletim sistemli HTC One (M8) resmen doğrulandı [Video]

HTC‘nin amiral gemisi One (M8)‘in Windows Phone işletim sistemli modelinin geliştirildiğine dair kulislerde dolaşan iddialar nihayet resmiyet kazandı. Amerika’nın en büyük mobil operatörlerinden Verizon, yayınladığı video ile “HTC One (M8) for Windows”u görücüye çıkardı.

Hatırlayacağınız üzere HTC’nin bir önceki modeli M7’nin Windows Phone destekli sürümünün yayınlanacağı söylentileri uzun süre gündemi meşgul etmiş fakat bir türlü gerçeğe dönüşmemişti. Aynı iddialara maruz kalan One (M8) için de çeşitli spekülasyonlar devam ederken konuya dair en net açıklama Verizon’dan geldi. YouTube aracılığıyla paylaşılan video ile HTC One (M8)’in Windows Phone işletim sistemli modelini duyuran firma, tanıtım videosunda cihazın yeni kullanıcı arayüzü, BoomSound hoparlörü, çift kamera modülü ve sesli asistan Cortana hakkında detaylı bilgi veriyor.

htc one m8 windows phone-3

Android versiyonuna paralel donanım özelliklerine sahip olacak Windows Phone’lu One (M8), 2,3 GHz frekansında çalışan 4 çekirdekli Snapdragon 801 işlemci ve Adreno 303 grafik birimiyle gelecek. Diğer taraftan 2 GB ram128 GB’a kadar arttırılabilir 32 GB depolama alanı, 2.600 mAh pil ve 16 GB ücretsiz OneDrive bulut depolama desteği de bilinen diğer detaylar arasında yer alıyor. HTC’nin özel kamera sistemi Duo Camera ve gelişmiş ses deneyimi sunan BoomSound hoparlörü Windows Phone platformuna taşıyan firma, Windows 8.1’le gelen sesli asistan Cortana‘nın da cihaza entegre edildiğini belirtiyorlar.

htc one m8 windows phone-4

Nokia’nın haricinde diğer markaların da yavaş yavaş Windows Phone destekli ürünler çıkarması, Microsoft’un işletim sistemini yaygınlaştırma çalışmalarının meyve vermeye başladığının göstergesi olarak kabul edilebilir. Android ve iOS’a nazaran pazar payında hayli geride kalan WP, HTC ortaklığıyla birlikte istediği ivmeyi yakalayarak daha fazla kişiye ulaşmayı hedefliyor.

VİDEO