reklamı kapat

POPÜLER

xAI Grok LOG Tasarım

xAI, Grok için büyük GPU yatırımları gerçekleştiriyor

Milyarder Elon Musk’ın sahibi olduğu xAI, geliştirdiği üretken yapay zeka sistemi Grok için büyük GPU yatırımları gerçekleştiriyor.

Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre xAI şu anda 100 bin Nvidia H100’den oluşan büyük bir sunucu sistemi inşa ediyor. Musk’a göre şirketin kendi içinde kurduğu bu sistemin temmuz ayı bitmeden önce eğitime başlaması hedefleniyor. Yeni sistem için, “Yapay zeka eğitimi için büyük bir farkla dünyanın en güçlüsü olacak.” diyen Musk, ayrıca şunları söyledi: “100 bin adet H100 ve bir sonraki büyük sistemi kendi bünyemizde yapmaya karar vermemizin nedeni, rekabet gücümüzün diğer yapay zeka şirketlerinden daha hızlı olmamıza bağlı olması. Arayı kapatmanın tek yolu bu. Kaderimiz açık ara en hızlı olmamıza bağlıysa, arka koltukta oturan bir yolcu olmak yerine direksiyonu biz kontrol etmeliyiz.” Grok için bundan önce bir X gelişmesi gündeme gelmişti. Nima Owji tarafından bulunduğu kadarıyla, yakında üretken yapay zeka temelli sohbet botu Grok’a X uygulamalarının her yerinden erişim sağlanabilecek. Yapılan keşiflere göre Grok’u açılır bir pencere halinde ekranın sağ kısmına konumlandıracak platform, bu sayede yapay zeka ile olan iletişimi çok daha kolay ve efektif hale getirecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada X, gönderilerdeki yazılardan bir bölümü seçmenize ve anında Grok’a sormanıza olanak tanıyan bir özellik üzerinde de çalışıyor. Hepsine ek olarak şirket, Grok’a kullanıcı/şirket hesapları hakkında soru sorulmasına imkan tanıyan yeni bir buton da geliştiriyor. Elon Musk tarafından geçtiğimiz ay yapılan resmi açıklamaya göre Grok için yakında büyük bir güncelleme çıkacak.

Bildiğimiz kadarıyla xAI şu anda Grok’u “multimodal” haline getirmek adına önemli çalışmalar yapıyor. Bu altyapı sayesinde Grok yazılanları algılamak yanında görebilir (örneğin yüklenen fotoğrafları algılayabilecek ve metin temelli cevaplar verebilecek) ve duyabilir hale gelecek. Sistem daha önce ise daha fazla kişiye açılmasıyla ses getirmiş ve daha fazla kullanıcı X platformu üzerinde Grok erişimi elde etmeye başlamıştı. Türkçe dil desteği bulunan ve Türkiye’ye de açık olan ücretli X abonelerine özel sohbet botu, halen OpenAI imzalı ChatGPT kadar gelişmiş değil ancak sürekli olarak geliştiriliyor.

 

Grok gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER