reklamı kapat

POPÜLER

Instagram LOG Tasarım

Instagram, uzun video formatını odak noktaya almayacak

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya ağlarından olmayı sürdüren Instagram, uzun video formatını odak noktaya almayacak.

Instagram’ın başındaki isim Adam Mosseri tarafından yapılan paylaşıma göre, platformun geleceğinde uzun videolar yer almıyor. Reels merkezli kısa videolara odaklanmaya devam edeceklerini belirten Mosseri, içeriklerin en önemli yerlerinden alınmış kısa videoların arkadaşlar ile paylaşıma çok daha uygun olduğunu aktarıyor. Bu konuda haklı olan Mosseri, platformu direkt olarak YouTube’a rakip bir yer haline getirmeyi amaçlamıyor. Kısa süreli Reels formatını TikTok ile mücadele etmek için oluşturan Instagram, en büyük rakibinin aksine içerik üreticilerin uzun videolar paylaşmasını istemiyor. TikTok ise platformda 60 dakikalık videolar paylaşılabilmesi için aktif olarak testler gerçekleştiriyor. Instagram, bundan önce eklenen yeni ibare ile dikkat çekmişti. Instagram içerisinde paylaşılan yapay zeka ile üretilmiş içeriklere bir süre önce “Made with AI” ibaresi eklenmeye başlanmıştı. Bu sistemi yeterince iyi geliştirmeyen firma, yapay zeka tarafından üretilmeyen içeriklere de “Made with AI” yani “Yapay Zeka ile Üretildi” ibaresini eklemeye başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu durum çok tepki çekince bir güncelleme yapmak zorunda kalan Meta, artık Instagram’da ve diğer uygulamalarında yapay zeka kullanıldığını algıladığı ya da düşündüğü içeriklerde “AI info” ibaresini kullanıyor. Türkçeye “Yapay zeka bilgisi” olarak geçirilen uyarılar hakkında yapılan açıklamada şunlara yer veriliyor:

“Yapay zeka bilgisi: Bu gönderideki içeriği oluşturmak veya düzenlemek için üretken yapay zeka kullanılmış olabilir. Üretken yapay zeka nedir? Üretken yapay zeka, birtakım veri modelleri öğrenmiş bir bilgisayar modeli türüdür. Kullanıcılar görseller veya videolar gibi yeni bir şeyler oluştururken üretken yapay zekayı kullanabilir.

Yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği tanımana yardımcı oluyoruz İnsanlar yapay zeka ile oluşturulan içerikleri paylaşırken bu etiketi ekleyebilir. Ayrıca insanlar sistemlerimizin okuyabileceği yapay zeka sinyalleri içeren içerik paylaştığında da bunu ekliyoruz. Etiketsiz içerikler yine de yapay zeka ile oluşturulmuş olabilir.”

Instagram gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers