reklamı kapat

POPÜLER

xbox

Xbox’ı artık bir oyun delisi yönetiyor

Xbox konsol savaşlarında yeni kartını ortaya sundu. Bir süredir oyunlardan çok Xbox’ın oyun dışı özellikleri üzerine odaklanan Microsoft oyuncu kitlesini genişletemediğinden olsa gerek bakış açısını değiştirmeye karar verdi. Televizyon ve spor odaklı stratejileri beklentileri istenildiği gibi karşılayamayınca Xbox’ın başına yeni birini getirmeye karar vermişler, ama öyle böyle biri değil. Uzun zamandır oyunlarla içli dışlı ve oyuncu kitleyi yakalayacağından emin olan Phil Spencer artık Microsoft Game Studios’un başına geçti.

Microsoft, Sony’nin PlayStation’ına karşı oyuncuları istediği gibi kendine çekememişti. Tabii hala ateşli savunucuları yok değil fakat son dönemlerde oyun odaklı olmaktan biraz uzaklaşan Microsoft, Xbox’ın neredeyse spor ve TV aracına dönüştürmek üzereyken gidişatını değiştirdi. Phil Spencer’ı başa getiren şirketin istediği tek bir şey var; oyuncuları kendi tarafına çekmek. Phil Spencer ise oldukça iddialı. Artık oyun odaklı olarak çalışacaklarını söyleyen Spencer, çekirdek oyuncu kitlesini kalbinden vurmayı hedefliyor. Kendisi de uzun zamandır oyunlarla haşır neşir olduğundan bu işin altından kalkabileceğine inanan Spencer, geçen yıl da oyun stüdyosunda çalışıyordu fakat Xbox’ın platform yöneticiliği Marc Whitten’a aitti. Yeni değişiklikle Spencer artık tek başına tüm bölümün başkanlığını yapıyor olacak. Şu an bilgisayar oyunlarının ağır bastığını ve şirket için çok önemli olduğunu söyleyen Spencer, Xbox’ı da bunu örnek alarak geliştireceğini belirtti.

Spencer oyuncu kitleyi ciddi anlamda ele geçireceğini söylediğine göre sanırım bir sanal gerçeklik aleti duyurusunu da yakın zamanda yapar. Sony’nin Morpheus projesinin çok arkasında kalan Xbox’ın artık biraz koşması gerekiyor yoksa oyuncu kitleyi bırakın, en son teknolojiyi bile yakalayamayacak. Ayrıca oyuncu kitle ile sürekli iletişim halinde olmak istediğini söyleyen Spencer’a Twitter adresinden tweet atabilir, isteklerinizi iletebilirsiniz.

YORUMLAR