reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi 11T ve 11T Pro

Xiaomi 11T Pro için 120W hızlı şarj özelinde pil sağlık açıklaması geldi

Xiaomi 11T serisinin en iyisi konumunda yer alan Xiaomi 11T Pro için 120W hızlı şarj özelinde bir pil sağlık açıklaması yaptı. İşte detaylar;

Xiaomi 11T ve 11T Pro en son üç yıl ana güncellemeleri alacak haberiyle büyük ses getirmişti. Firma ayrıca telefonların dört yıl boyunca güvenli güncellemesi alacağını da aktardı.

15 Eylül tarihinde lanse edilecek telefonlar için bu sefer teknik bir bilgi var. Firmanın resmi açıklamasına göre yeni seriden Xiaomi 11T kesin olarak 120W hızlı şarj desteğine sahip.

5.000 mAh pil için sunulan bu 120W gücündeki hızlı şarj sistemi, elbette harika görünüyor. 120W ile tamamen boş pilinin yaklaşık olarak 25 dakikada doldurulması beklenen telefon, bunu yaparken taşıdığı pile aşırı şekilde zarar da vermeyecek.

Bu kadar yüksek hızlı şarj seviyesine pili ve şarj sürecini ikiye bölerek ulaşan Xiaomi, 120W gücündeki hızlı şarjın pil sağlığını mevcut diğer sistemlere oranla çok daha fazla orada olumsuz etkilemediğini açıklıyor.

Bu konuda çok ama çok fazla test yaptıklarını aktaran firma, pilin 800 şarj döngüsü sonrasında yüzde 20’lik kayıp yaşadığını belirtiyor. Söylendiği kadarıyla bu hızlı şarj konusunda sektörün genel standardı ve henüz daha iyisi pek fazla sunulamıyor.

Bu konuda Apple iPhone’lar için şu açıklamayı yapıyor: “Normal bir pil, normal koşullar altında çalışıp 500 tam şarj döngüsüne ulaştığında başlangıçtaki kapasitesini %80’e kadar koruyacak şekilde tasarlanmıştır. “

Xiaomi 11T Pro için yapılan açıklama, telefonun yüksek hızlı şarj rağmen 2 yıl sonra bile aşırı büyük bir pil sorunu yaşamayacağını gösteriyor. Ancak yine de bu konuda kesin konuşmadan önce pratik testleri ve uzun süreli değerlendirmeleri görmek gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi 11T Pro için başka neler biliyoruz?

Türkiye’de de satılması beklenen telefonlardan 11T Pro, gücünü Snapdragon 888 işlemciden alıyor. Kaynaklara göre bu cihaz 120 Hz OLED ekran üzerine kuruluyor.

Telefonun arkasında ise 64 megapiksel ya da 108 megapiksel ana + 8 megapiksel ultra geniş açı + 5 megapiksel makro kameraları bir araya geliyor. Telefonun önünde ise 16 megapiksel selfie kamerası yer alıyor bilgisi veriliyor.

Bu arada Xiaomi 11T ve 11T Pro modellerinin Türkiye’de satılması bekleniyor ancak henüz bu konuda net bir açıklama yapılmadı.

İlginizi Çekebilir

Google’ın Türkiye’de de açık olan deprem algılama sistemi