reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi katlanabilir telefon

Xiaomi ABD’nin kara listesine girdi; ama durum Huawei gibi değil [Güncellendi]

Akıllı telefon ve genel olarak teknoloji pazarının dev isimlerinden birisi halini alan Xiaomi, dakikalar önce beklenmedik bir kara liste haberi ile gündeme geldi.

Huawei, ABD’nin kara listesine girmesi ve gelen ambargo nedeniyle hem donanım hem de yazılım tarafında içe dönmek zorunda kalmış ve kısa süre önce de alt marka Honor’u satmak zorunda kalmıştı. Bu şirketi derinden sarsan olay halen zaman zaman gündeme gelirken, bu sefer bir kara liste haberi Çin merkezli dev isim Xiaomi için geldi. Kaynaklara göre Trump yönetimi, Xiaomi’yi Çin ordusu ile bağı olduğu “iddia edilen” şirketler için hazırlanan kara listeye ekledi. Hatta burada dokuz farklı Çin merkezli şirketin bu 1999’dan beri bulunan listeye eklediği ve bunların en büyüğünün Xiaomi olduğu aktarılıyor. Ancak burada şimdilik Huawei ile benzer bir durum karşımızda yer almıyor çünkü bu kara listenin Huawei’nin eklendiği listeden farklı olduğu belirtiliyor. Yani Xiaomi’nin normal şekilde ABD şirketler ile iş yapmaya devam edebileceği açık şekilde aktarılıyor. Bu durum yüzünden Xiaomi’nin Android lisansını kaybetme ihtimali de şimdilik masada bulunmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Atılan adım ABD’li yatırımcıların Xiaomi’ye yatırım yapmasını engelliyor, Xiaomi’den hisse alan ABD’li yatırımcıların bu hisseleri 21 Kasım 2021 tarihine kadar satması gerekiyor. Bu durum elbette son kullanıcı için değil ancak firma için çok iyi görünmüyor. Ancak yine de dediğimiz gibi Xiaomi’yi bir anda Huawei gibi geriye düşürecek bir durum şimdilik söz konusu değil.

Güncelleme: Xiaomi Türkiye’den konu hakkında resmi açıklama geldi:

”Şirketimiz varlık gösterdiği bölgelerin ilgili yasa ve yönetmeliklerine uygun olarak faaliyetlerini yürütmekte ve tamamen bireysel ve ticari kullanıma yönelik ürünler ve hizmetler sunmaktadır. Şirketimiz Çin ordusuna ait değildir, Çin ordusuyla herhangi bir bağı bulunmamaktadır ve NDAA’da (ABD Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası) belirtildiği şekilde “Komünist Çin Askeri Şirketi” değildir. Şirketimizin ve hissedarlarımızın çıkarlarını korumak üzere gerekli tüm önlemler tarafımızdan alınacaktır.

Şirketimiz, bu sürecin olası sonuçlarının grup üzerindeki etkilerini değerlendirmek üzere detaylı incelemelerini sürdürmektedir. Gerekli olması halinde ilerleyen günlerde ek açıklamalar yapılacaktır.”

Xiaomi, teknolojinin her alanında yükselişte

Bu arada şunu da belirtmek gerekiyor. Biliyorsunuz Donald Trump yeniden ABD başkanı seçilmedi. Yeni ABD başkanı Joe Biden ve yönetimi bu Çinli teknoloji şirketleri konusunda çok daha farklı kararlar alabilir. Bunu tam olarak zaman gösterecek.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin telefonlarını test ettiği özel merkez