reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi
Xiaomi
Xiaomi
Xiaomi
Xiaomi

Xiaomi’den geleceğini tehlikeye atabilecek dev zarar

Dünyanın en önemli akıllı telefon üreticilerinden birisi halini alan Xiaomi, halka açılma öncesinde yayımlanan ilk çeyrek sonucuyla gündemde. Sonuçlar firmanın geleceği için çok parlak görünmüyor.

2018 başında bu yana duyurduğu Mi Mix 2S, Mi 6X, Black Shark, Redmi S2 ve Mi 8 ailesiyle gündemden inemeyen Xiaomi, belki de en güzel zamanlarını yaşıyor. Ancak tüm bu yeni modeller genel karlılık için yeterli olmuyor. Kısa süre önce açıklandığı üzere firma 2018 ilk çeyreği tam 1.1 milyar dolar zarar ile kapatmış durumda. Çeyrekte 28 milyon telefon sevk ettiği açıklanan firma, 2017 toplamında da 6.85 milyar dolar zarar etmişti. Yani zarar etmeyi sürdüren dev isim, hakla açılma hazırlıkları öncesinde çok daha iyi bir izlenim yaratmıyor. Xiaomi, yıl sonunda yapılacak hakla açılma ile değerini 100 milyar dolara yükseltmeyi ve 10 milyar dolar sermaye toplamayı hedefliyor. İşte bunun için dönemsel performans pariteleri gerçekten büyük önem arz ediyor. Çeyrek kaybının 2017’nin aynı dönemine göre daha düşük olması iyi görülürken, dönemlik gelir de artırıyor. Global pazardaki satışların etkisiyle artan bu rakam, ilk çeyrek için 5.3 milyar dolar seviyesinde karşımıza çıkıyor. 2017’de bunun ortalama 4.4 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi batar mı?

Bunun cevabı günümüzdeki popülerlik üzerinden bakıldığı zaman hayır olarak görünüyor. Şirket kar elde edemiyor ancak hem kullanıcı kitlesini hem de yatırımlarını ciddi oradan artırıyor. Geçtiğimiz haftalarda duyduğumuz üzere şirket Avrupa’da büyümek istiyor. Hong Kong merkezli CK Hutchison ile ortaklık kuran Xiaomi, akıllı telefonlarını resmi olarak Avusturya, Danimarka, İrlanda, İtalya, İsveç ve İngiltere‘ye getiriyor. İngiliz araştırma şirketi Canalys‘a göre 2018 birinci çeyrek için Avrupa pazar payı tam yüzde 1.000 büyüme gösteren firma, çeyrekte Avrupa’nın dördüncü büyük akıllı telefon üreticisi halini almış durumda. Teknolojinin hemen her alanında yer alan firma, herkesi şaşırtmaya devam ediyor.

İlgili Video

Şirketin yeni akıllı bilekliği Mi Band 3