reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi ve Microsoft’tan önemli iş birliği

Teknoloji devi Microsoft ve dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri konumunda olan Xiaomi önemli bir anlaşmaya imza attı.Yapılan anlaşma ve alınan patentler, Xiaomi’nin batıya açılabilmek adına çalışmalara başladığının en net göstergesi olarak gösteriliyor.

Xiaomi’nin yaptığı anlaşmanın ilki Microsoft‘un uygulamalarıyla ilgili. Son zamanlarda Microsoft’un uygulamalarının bazı akıllı telefon ve tabletlerde ön yüklü olarak geldiğine şahit oluyoruz. İşte Xiaomi’nin yaptığı anlaşma da şirketin Microsoft’un uygulamalarını telefonlarıyla birlikte sunulmasını sağlıyor. Xiaomi ve Microsoft arasındaki bir diğer temas ise patentleri ilgilendiriyor. Belirtilenlere göre Xiaomi, Microsoft’un 1.500 patentini bünyesine katmış durumda. Çinli şirketler batıya açılmak istediklerinde patent davalarıyla karşı karşıya kalıyor ve bu da şirketlere ciddi zararlar verebiliyor. Xiaomi’nin bünyesine kattığı patentlerin önemli içeriklere sahip olduğu ve şirketin batıya açılmasının önündeki önemli bir engeli kaldırdığı düşünülüyor.

Bahsi geçen iki anlaşmanın karşılıklı olabileceği ve patentleri almasının karşılığı olarak uygulamaların ön yüklü gelmesinin zorunlu tutulmuş olabileceği iddia ediliyor. Her iki taraftan da resmi açıklama gelmediği için şimdilik bir şey söylemek güç ancak Xiaomi‘nin yeni etkinliklerinde sürpriz duyurulara hazır olmakta fayda var.