reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi Loop LiquidCool

Xiaomi, yeni akıllı telefon soğutma teknolojisini tanıttı [Video]

Xiaomi, akıllı telefon pazarında öne çıkmak adına arge çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu sefer soğutma merkezde.

Xiaomi CEO’su Lei Jun, bugün Twitter üzerinden aşağıdaki paylaşımı yaptı ve Loop LiquidCool adını verdikleri yeni akıllı telefon soğutma sistemini karşımıza çıkardı.

Özel bir Mi Mix 4 telefon üzerinde gösterimi yapılan, yüksek ihtimalle ilk olarak 2022’de gelecek Xiaomi 12 Ultra modelinde kullanılacak bu teknoloji, sıvı temelli görev yapıyor. Lei Jun’un paylaşımına göre yeni teknoloji sıcak hava ve soğutma sıvısı sirkülasyonunu ayırıyor.

Bunun için özel bir mikro yapı kullanan Loop LiquidCool soğutma sistemi, ısınan havanın geriye dönmesini engelleyen tek yönlü yapısıyla fark yaratıyor. Bu sayede Mi Mix 4 merkezli yoğun kullanım testlerinde 5 dereceye varan daha düşük sıcaklık derecelerinin ölçülebildiği aktarılıyor.

Xiaomi, Loop LiquidCool ile daha ince telefonlar üretebileceklerini de aktarıyor ve bu detay gelecek için güzel görünüyor. Telefonlar içerisinde yer açan her teknoloji, genelde daha ince telefonlardan çok daha büyük piller ile daha fazla pil ömrü olarak geriye dönüyor.

Xiaomi, en son yüksek hızlı şarj sistemi ile dikkat çekti

Xiaomi tarafından HyperCharge adı verilen bu hızlı şarj sistemi, hatırlamak adına 200W güçte tamamen boş 4.000 mAh pili sadece 8 dakika içerisinde yüzde 100 doldurabiliyor. 120W kablosuz tarafta ise tamamen boş 4.000 mAh pilin sadece 15 dakika içerisinde yüzde 100 doldurabildiği aktarılıyor.

Daha önce de ortaya çıktığı üzere bu sistem 2021’de gelmeyecek. Ancak bu durum sistemin hiçbir zaman ticari olmayacağı anlamına gelmiyor. En azından kablo üzerinden 200W hızlı şarj için firma 2022’de kesin olarak seri üretim gerçekleştirecek.

Biliyorsunuz hızlı şarj sistemleri pil ömürlerini / pil sağlığını azaltabiliyor. Ancak Xiaomi bu konuda 200W özelinde çok endişe edilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Çünkü firmaya göre 200W üzerinden yapılacak 800 şarj sonrasında pil kapasitesi / pil sağlığı yüzde 80’in üzerinde kalıyor. Bunun sektör geneline oranla daha yüksek olduğu aktarılıyor.

Bu sistemin ilk kez yeni bir Mi Mix modelinde yer alacağı tahmin ediliyor ve onun da Mi Mix 4 adı altında 2021 bitmeden gelmesi bekleniyor.

Firma yukarıdakilere ek olarak gerçek bir kablosuz şarj sistemi de geliştiriyor. O sistemin de 2022’de kullanıma girmesi bekleniyor.

İlgili Video