reklamı kapat

POPÜLER

No More Woof

Yakında köpekler de insanlar gibi konuşacak [Video]

İskandinavya merkezli araştırma laboratuvarı NSID, çok ilginç bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. No More Woof adı verilen proje ile geliştirilecek olan ufak boyutlu, köpeklere özel kafa bandı aracılığıyla köpeklerin beynindeki hareketler ölçülerek düşüncelerinin konuşma diline çevrilmesi amaçlanıyor.

Proje gerçekleşirse, cihazda yer alan beyin akımlarını ölçen EEG (Elektroansefalografi) sensörleri, mikro işlemciler ve özel bir yazılım aracılığıyla elde edilen veriler kafa bandındaki hoparlörden “acıktım, yoruldum, kimsin sen?” gibi anlayacağımız dile çevrilerek aktarılacak.

No More Woof

Proje oldukça fütüristik bir amaçla yola çıkmış gibi görünüyor. Zira cihazın konuşmaya çevirdiği köpek düşüncelerinin doğruluğunun ölçülebileceği veya başarılı olup olmadığının ispatlanabileceği bir metot henüz bulunmuyor. Bunun bilincinde olan araştırma ekibi de indiegogo üzerinden destek toplamak üzere paylaştıkları projelerinde, sıklıkla bunun oldukça deneysel bir yöntem olduğunu ve tam olarak beklenen sonuçlar elde edilemese de destekte bulunarak bilimsel araştırmalara katkıda bulunulacağını vurguluyor. Bilimsel araştırmalar sırasında kesinlikle hiçbir hayvana zarar vermediklerini de önemle vurgulayan ekip, adını daha önce gerçekleştirdikleri uçan lamba, iPad şarj edebilen sallanan sandalye ve kapalı mekan bulutu gibi ilginç projeleri ile duyurmuştu. Proje başarılı olamasa dahi bilimsel bir çalışma grubunun farkındalık yaratmasını başarması yönünden önemli olarak görülüyor.

NSID-3

VİDEO