reklamı kapat

POPÜLER

Yandex ve Uber güçlerini birleştirdi

Rusya’nın çevrimiçi taksi uygulaması Yandex.Taxi ile aracı kullanıcıların ayağına getiren Uber önemli bir anlaşmaya imza attı. Bu anlaşma doğrultusunda iki firma güçlerini birleştirerek yeni bir araç paylaşım modeli oluşturuyor. Ortaya çıkacak yeni araç paylaşım modeli toplu taşımaya ve bireysel araç kullanımına yeni bir alternatif oluşturacak.

Dijital ekonomiye önemli bir katkı sağlaması beklenen bu ortaklık kullanıcılar açısından hiçbir değişikliğine neden olmayacak. Kullanıcılar Yandex.Taxi ve Uber uygulamalarını daha önce olduğu gibi kullanmaya devam edecek. Asıl değişim arka planda yaşanacak. Sürücüler ise hem Yandex.Taxi hem de Uber uygulamalarından kullanıcı almalarını sağlayan yeni bir platforma geçiş yapacak. Bu sayede hizmet veren araç sayısında artış yaşanacak. Böylece hem kullanıcıların araç bekleme süresi azalacak hem de sürücüler daha fazla kullanıcıya hizmet verebilecek. Üstelik yapılan anlaşmanın getirileri bununla sınırlı kalmayacak. Yeni platformu kullanan sürücüler Yandex’in navigasyon ve harita teknolojilerinden de yararlanma fırsatı elde edecek.

Bu yeni araç paylaşım modeli şimdilik sadece altı ülkede hizmet verecek. Açıklanan ülkeler arasında Rusya, Azerbaycan, Ermenistan, Beyaz Rusya, Gürcistan ve Kazakistan yer alıyor. İki şirketin ortaklığı söz konusu altı ülkede online yiyecek dağıtımı uygulaması olan UberEATS hizmetini de kapsayacak.