reklamı kapat

POPÜLER

Yapay zeka Mark Zuckerberg’den seslendirme Robert Downey Jr.’dan

Mark Zuckerberg geçtiğimiz sene evinde ve işinde kullanabileceği bir yapay zeka geliştirmek istediğini dile getirmişti. Facebook‘un kurucusu şimdi bu yapay zeka için doğru sesi bulma arayışına başladı. Bu işe beklenmedik bir isim talip oldu.

Zuckerberg ocak ayında “2016 senesindeki kişisel hedefim evimi idare edecek ve işlerimde yardımcı olacak bir yapay zeka geliştirmek olacak. Bunu Iron Man’daki JARVIS gibi düşünebilirsiniz. Önce zaten var olan teknolojileri araştırmaya başlayacağım. Ardından sistemin tüm evi kontrol etmek üzere sesimi algılamasını sağlayacağım. Müzik, ışıklar, sıcaklık ve geri kalan her şeyi.” cümlelerini paylaşmıştı. Onun bu yazısında bahsettiği JARVIS, Marvel Sinematik Evreni‘nde yer alıyor. Tony Stark tarafından geliştirilen sistem ona ait tüm alanları kontrol etmesine yardımcı oluyor. Iron Man zırhlarını da yine sesli komutlar ile idare edebiliyor. Kısacası JARVIS, Tony Stark’ın hayatının her alanını kolaylaştırıyor.

Facebook‘un kurucusu yapay zekaya dair yeni bir durum paylaştı. Burada “Yapay zeka JARVIS’ime bir ses verme zamanı. Bunu kimden istemeliyim?” sözleri yer aldı. Yorum yapanlardan biri Robert Downey Jr. ya da Benedict Cumberbatch‘i değerlendirmesini önerdi. Bunun üzerine Downey Jr. yapay zekanın sesi olmaya talip oldu ancak bir koşulla… Tecrübeli oyuncu “Eğer bu iş için [Paul] Bettany ödeme alır ve para [Benedict] Cumberbatch’in seçimi olan bir kuruluşa bağışlarsa bunu düşünmeden yaparım.” yorumunda bulundu.

Mark Zuckerberg‘in isimsiz yapay zeka projesinde Robert Downey Jr.’ın ismini gerçekten duyacak mıyız, henüz bilmiyoruz. Buna rağmen sevilen oyuncunun sesine sahip bir yapay zeka fikri kulağa oldukça cazip geliyor. Üstelik bu projeden elde edilecek paranın bir yardım kuruluşa gitme ihtimali her şeyi daha da güzelleştiriyor.