reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en garip organizasyonlarından biri: Auto Polo

15 Ekim 2016

Meşhur polo oyununu hemen hemen hepimiz duymuşuzdur. At üzerinde oynanan bu spor dünyanın en köklü branşları arasında. Peki Polo oyunun bir zamanlar otomobiller ile oynandığını söylesek tepkiniz ne olurdu?

İnsanoğlu tarih boyunca birçok garip ve tehlikeli şeyleri yaptı, yapıyor, yapacak… Günümüzde polo oyunlarını dahi tehlikeli bulanlar varken sizlere daha bu sporun geçmişte otomobillerle oynandığını söylesek muhtemelen biraz garipseyebilirsiniz. Merak etmeyin onlarda öyle yaptı!

autopolo1
Dünyanın en köklü sporlarından biri olan polonun 1902 yılında bir süre için arabalar ile oynanması, 20. yüzyılın en garip olayları listesinde kendine yer bulabilir. Amerika’nın Boston kentinde kurulan Dedham Polo Kulübü at üzerinden gerçekleştirilen polo karşılaşmalarını otomobiller ile düzenlemeye karar vererek bu sürecin ilk adımını atmış.

Auto Polo adı altında düzenlenen ilk maç, tarihler 20 Temmuz 1912‘yi gösterdiğinde düzenlenmiş. Dört otomobil ve toplamda sekiz oyuncudan oluşan ilk Auto Polo maçı için 5 bin kişilik meraklı bir izleyici kitlesi bir araya gelmiş. Polo oyuncuları Amerikan futbolunda kullanılanlara benzer yapıda kasketleri ve araçlara konulan emniyet kemerleri ile kıyasıya bir mücadele içerisine girmiş. Auto Polo’da kullanılan topun boyutu ise basketbol topununki ile hemen hemen eşit boyutlarda. Auto Polo’da kullanılan araçlar için belirlenen maksimum sürat kuralı ise 70 km/s olarak sınırlandırılmış. Maçlarda kullanılan araçların tamamı ise dönemin en meşhur otomobillerinden birisi olan Ford Model T. İlk maçın ardından Auto Polo’nun gördüğü ilgiden memnun kalan Ralph Hankinson yerel bir lig kurma kararı bile almış.

autopolo5
Oyunu diğer ülkelere pazarlamak isteyen Hankinson, 1913 yılında İngiltere başta olmak üzere Avrupa’nın çeşitli yerlerine hatta Filipinler‘e bile Auto Polo’yu tanıtması için örnek bir takım göndermiş. İngilizler ilk başta Auto Polo’dan oldukça etkilenselerde tehlikeli ve çılgınca buldukları için hayata geçirmeye pek sıcak bakmamış. 1920’lere gelindiğinde New York ve Chicago’dan takımlar meşhur Madison Square Garden‘da Auto Polo maçlarını düzenlemeye daha büyük çapta devam etmiş. Sporu bu kadar popüler yapan en büyük etmenlerden biri de ilginç bulan seyirciler ile birlikte otomobil tutkunlarının ilgisini çekmesi olarak görülmüş.

autopolo8
1924 yılına gelindiğinde tehlikeli ve çılgınca olan bu sporun bilançosu oldukça endişe verici bir hal almış. 1924’te yer alan listeye göre 1.564 jant takımı, 538 lastik, 66 aks, 10 motor ve 6 araba tamamen kullanılamaz hale gelmiş. Bu rakamlara oyuncuların çeşitli uzuvlarında ciddi yaralanmalar ve kırılma olaylarının sık sık yaşanması eklenince işin tadı kaçmaya başlamış. Bu olaylar ile birlikte yaşanan ekonomik krizler ve güvenlik önemlerinin artırılmaması Auto Polo’nun bitiş sürecinde büyük etken olmuş.

autopolo13
İnanmakta güçlük çeksek de bu tehlikeli organizasyon döneminin en çok ilgi gören organizasyonları arasında yer almış ve hatırı sayılır izleyici kitlesine ulaşmış bir spor. Auto Polo için çılgınca veya saçma ibarelerini geçmişte olduğu gibi günümüzde de kullananlar olabilir. Ama eskilerin dediği gibi; bazen en büyük eğlence, tehlikelerde gizli olabilir.

VİDEO

YORUMLAR