reklamı kapat

POPÜLER

Aging

Yaşlanmayı durdurmak mümkün mü?

Yaşlanmayı durdurmak düşündüğünüz gibi çılgın bir fikir olmayabilir. Harvard Tıp Fakültesi’nin Genetik Bölümü’nde yaşlılık ile ilgili çalışma yürüten Prof. Dr. David Sinclair, yaşlılığı geri döndürmenin mümkün olduğunu açıkladı ve bu sonuca Amerika ve Avustralya’daki üniversite ve kurumlarla birlikte yürütülen ortak bilimsel çalışma neticesinde ulaştıklarını belirtti.

Hücre içinde bulunan bir koenzim olan NAD’ın (Nikotinamid Adenin Dinükleotid) yaşlanma sürecini yavaşlattığını söyleyen bilim insanları, 2 yaşındaki farelere (60 yaşındaki insana denk), 6 aylık (20 yaşındaki insana denk) bir farenin biyolojik özelliklerini (bir haftalık sürede) kazandırmayı başardı. Bilim insanları, hücre içinde yer alan nükleus ve mitokondri arasındaki iletişim kopmasının yaşlanmayı hızlandırdığını bildiği için fareye bir bileşim (NAD) enjekte etti ve nükleus ile mitokondri bölümleri arasındaki iletişimi yeniden kurdu. Bu da farenin gençleşmesine imkan tanıdı.

NAD’ın azaldığı (yaşlanınca ortaya çıkıyor, nedeni ise belli değil) durumlarda SIRT1 geninin HIF-1 mokekülleri üzerindeki şeritleri tutma yeteneğini kaybettiği de araştırma neticesinde ortaya çıktı. HIF-1 mokekül seviyesinin artmasının iletişime zarar verdiği, bunun da hücrede yaşlanma belirtisine yol açtığı belirtildi. Prof. Dr. David Sinclair başkanlığında yürütülen bu araştırma gelecek yıllarda insanlık içinde önemli bir gelişme olabilir. Kim bilir belki günün birinde 70 yaşında olan birisi 20’lerinde gibi görünebilir. Tabii bunun için bilim insanlarının daha çok yol alması gerekiyor.