reklamı kapat

POPÜLER

buzulların erimesi

Bilim insanlarından buzulların erimesine karşı ilginç öneri

Yeni bir çalışma yapan bilim insanları buzulların erimesine karşı önlem olarak oldukça garip bir öneriyi hayata geçirmeyi planlıyor.

Antartika’daki buzullar hiç görülmemiş bir hızla erimeye devam ediyor. Bunu gören bilim insanları buzulların erimesi durumuna dur demek için yeni bir önlem arayışına girdi. Bu önlem planında ortaya atılan ilginç bir fikir olan “yapay karları bu bölgeye taşımak” erimeye bir çözüm sunabilir. Eğer bölgedeki buzullar bu şekilde erimeye devam ederse şu an kıyıda bulunan birçok ülkenin birçok şehri sular altında kalacak. New York, Şangay ve Kalküta, Hindistan gibi birçok yerleşim alanı bu erimelerden olumsuz etkilenecek. Bu durumun yaşanmaması için bilim insanları okyanustan su çekmeyi, boru hatları yoluyla buzulların erime kısmına taşımayı, suyu suni karlara dönüştürmeyi ve sonra karları araçlarla Antarktika’ya çekmeyi önerdi. Böylelikle yıllardır yaşanan erimeyi telafi edeceklerini tahmin ediyorlar. Science Advances dergisinde yayımlanan bu çalışmadaki öneri eğer kabul edilirse 10 yıl içinde 7,4 trilyon ton kar Antartika’ya geri döndürülecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Buzulların erimesi sebebiyle milyarlarca ton su kaybettik

Geçtiğimiz yıl, dünya okyanusları için rekor, dünyanın toplamı için en sıcak dördüncü oldu. Küresel ısınmanın bir sonucu olarak görülebilecek olan bu duruma çözüm olarak sunulan yapay kar fikrine dair çalışma ekibinde yer alan Anders Levermann, Business Insider’a bu hesaplamanın bir yol haritası olarak görülmemesi gerektiğinin altını çizdi. Bu bir çözüm önerisi ancak yine de kalıcı bir çözüm olarak sunulmuyor. Zira karların doğal yollarla yağmasıyla buzulların erimesi kalıcı olarak önlenebilir. 10 yıllık çalışma planında sunulanlar ise uygulanabilir düzeyde öneriler. Öncelikle Thwaites ve Pine Island buzulları, en az yaklaşık 32 bin km karelik bir alanı kaplayan Antarktika buz tabakasının bir parçası olarak biliniyor.

Ancak okyanus sıcaklıkları arttıkça, bu tür buz tabakalarının altındaki sıcak su, altlarından erimelerine neden oluyor ve bu erime ile mevsimsel anomaliler ortaya çıkıyor. Levermann’ın ekibi, bu dengesizleştiren erime sürecini durdurmak için, en azından on yıl boyunca Kosta Rika büyüklüğündeki bir bölgeye buzulların 7.4 trilyon ton karını eklemeleri gerektiğini söylüyor.

1980’den bu yana erime rakamları korkunç

Antartika’daki buzullar hızla eriyor ve durdurulması için önemli adımların atılması gerekiyor. Antartika 1980’lerde her yıl 40 milyar ton kaybediyordu. Ancak bu rakamlar günümüze geldikçe artmaya başladı. Son on yılda 252 milyar ton ortalama artan erime rakamları oldukça ürkütücü sayılara dayanmış durumda. Belki atılacak böyle küçük adımlarla buzulların erimesi bir noktada azaltılabilir.

İlginizi çekebilir

VR cihazlarında yeni hareket kabiliyeti sağlayan “Kat Loco”