reklamı kapat

POPÜLER

Antarktika’dan kopan en büyük buzdağlarından biri fotoğraflandı [Galeri]

NASA, geçtiğimiz temmuz ayında Antarktika’dan kopan devasa buz kütlesinin ilk fotoğraflarını paylaştı. Yeni devasa buzdağına yakından bakın.

Advertisement

Temmuz ayında kopmasına karşın Antarktika’da geçen kış mevsimi yüzünden gün ışığı göremeyen ekip, nihayet kopan buz kütlesini ilk kez görüntüledi. NASA’nın yazarlarından Katheryn Hansen, resmi blog üzerinden görüşlerini belirtirken buzdağının devasa boyutlarına dikkat çekiyor. Daha önce gördüğü buzdağlarının nispeten daha küçük olduğunu dile getiren Hansen, böylesine büyük bir buzdağı için hazırlıklı olmadığını not almış. Hansen’ı soluksuz bırakan bu buzdağı 6.000 kilometrekare boyutlarında.

Araştırma devam ediyor

NASA’nın IceBridge isimli seferinde görüntülenen devasa buz yığını, bugüne kadar Antarktika’dan kopan en büyük parçalardan biri olarak nitelendiriliyor. IceBridge projesinde çalışan bilim insanları ay sonuna kadar Antarktika’daki değişimleri incelemeye devam edecek. Buz kütlelerinin okyanusla etkileşimini inceleyecek olan araştırmacılar iklim değişikliğinin etkisini de sorgulamaya devam ediyor. Alanın koptuğu arazideki buzun ne hızla eridiğini araştıran bilim insanları, gelecekte söz konusu buzulların nasıl şekilleneceğini tahmin etmeye çalışıyor.

Öte yandan buzdağının kopmasının global deniz seviyesine tek başına bir etkisi olmayacağı açıklandı. Halihazırda yüzen daha büyük bir kütleden kopan buzdağı her ne kadar global deniz seviyesini tek başına etkilemese de koptuğu kütleyi daha kararsız hale getiriyor. Ana kütledeki (buz sahanlığı) bir yıkım deniz seviyesinin yükselmesine daha hızlı etki ediyor.

Daha fazla Antarktika fotoğrafı için NASA’nın IceBridge projesi için hazırladığı galeriyi buradan ziyaret edebilirsiniz.