reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil

Türk bilim insanlarından ilginç fikir; yerli otomobil için kenevir

Ankara Üniversitesi bilim insanlarından ilginç bir fikir geldi. Akademisyenler yerli otomobil üretimi için kenevir kullanılmasını önerdi. Peki nasıl?

Ankara Üniversitesi Eczacılık ve Ziraat Fakültelerinden bilim insanları, ses getirecek bir çalışma gerçekleştirdi. Son günlerde oldukça popülerleşen kenevir üzerine üniversite çalışanları bir araştırma yaptı. Söz konusu rapora göre kenevir birçok sanayi alanında kullanılabilecek bir potansiyele sahip. Çoğumuz farkında olmasak da kenevir, ahşap malzeme, kumaş, gemi halatı, izolasyon malzemeleri, kozmetik, biyodizel, biyokütle yoluyla enerji üretimi, kenevir yağı, gıda ve yem, kağıt sanayisi, banknot ve sigara kağıdı, çay poşeti gibi pek çok alanda kullanılıyor. Bu kullanım çeşitli işlemlerin ardından mümkün olabiliyor.

Kenevir yerli otomobil üretiminde nasıl kullanılabilir?

Hazırlanan raporda otomotiv sektörüne de değinildi. Hemen hemen her sektörde kullanılan kenevirin, imalat sırasında kullanıldığında taşıtların gövde dayanaklılığı, çelikten 10 kat artıracağı söylendi. Bu nedenle raporu hazırlayan akademisyenlerin yerli otomobil üretiminde kenevir kullanılmasını öneriyor. Aynı zamanda kenevir esnek bir madde olmasına rağmen yalıtım amaçlı da kullanılabiliyor. Örneğin, ana maddesi kenevir olan keten giysiler hem hava alıyor hem sıcak tutuyor. Kenevir bitkisinin tavsiye edilmesinin bir diğer sebebi ise yetiştirilme kolaylığı. Kenevir çok az suya ihtiyaç duyarak yetişiyor. Bununla beraber kendisini böceklerden koruyabilecek bir yapısı da var. Raporda Türkiye’nin tarım alanlarında kenevir üretilmesinin avantajlarına da değinilmiş. Yerli otomobilde kenevir kullanılıp kullanılmayacağını bekleyip göreceğiz.

İlginizi çekebilir

2019 Renault Clio