reklamı kapat

POPÜLER

Türk mühendislerden Hubble’ın çözünürlüğünü yediye katlayan teleskop

Atatürk Üniversitesi ile Işık Üniversitesi‘nden bir grup bilim insanı bir ilke imza atarak yerli tasarıma sahip teleskop projesinde üretim aşamasına geçti.

Türk bilim insanlarının geliştirdiği Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) projesi ile dört metre çaplı hem görsel hem de kırmızı ötesi bölgede gözlem yapabilme kabiliyetine sahip DAG teleskobu ve kubbesinin geliştirilmesi projesinde önemli bir adım atıldı. Üniversite bünyesinde kurulacak gözlemevi ile birlikte yerli adaptif optik sistemi ve Derotator geliştirme projesi de hayata geçirilecek.


Atatürk Üniversitesi ve Işık Üniversitesi‘nden üst düzey eğitimcililerin yer aldığı projede, Hubble uzay teleskobundan yaklaşık yedi kat daha yüksek çözünürlüğe sahip yerli üretim bir teleskobun 2019 yılı sonlarında hayata geçirilmesi öngörülüyor. Üretimi yurt dışında başlayan DAG teleskobu üretilecek olan Adaptif Optik Sistemi ile birlikte Avrupa’daki en yüksek çözünürlüklü astronomik gözlem cihazı olmaya hazırlanıyor. Teleskop, kubbe, bina ve optik aygıtlar sayesinde uzay hem görsel hem de kırmızı öte bölgede gözlem imkanı sağlayacak projenin toplam maliyeti optik aygıtlarıyla birlikte yaklaşık 150 milyon lira olacağı açıklandı. Erzurum‘daki 3170 metre rakımlı KonaklıKarakaya tepesine yerleştirilecek olan teleskop geliştrimelerin ardından ön görülen tarih olan 2019’dan itibaren görevine başlayacak.


Adaptif odak teknolojisinin yer alacağı teleskop hakkında Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Tekinay; “Proje ile birlikte teleskop sistemlerinin uzayda kurulmasına gerek kalmadan yeryüzünde konuşlandırılacak teleskoplar ile yüksek çözünürlükte görüntü elde edilmesi mümkün olmaktadır. Teleskopların çapları büyüdükçe ışık toplama, yani daha uzakları görebilme yetisi de artmaktadır. Fakat büyüyen çap atmosferik türbülansın teleskop üzerindeki olumsuz etkisini de artırmakta ve daha bulanık görüntü oluşturmaktadır. Bu proje bu olumsuz etkileri ortadan kaldıracak sistemleri üretecek ve DAG teleskobunu kendi boyutları arasındaki en yüksek çözünürlüklü teleskobu olmasını hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.