reklamı kapat

POPÜLER

Türk mühendislerden Hubble’ın çözünürlüğünü yediye katlayan teleskop

Atatürk Üniversitesi ile Işık Üniversitesi‘nden bir grup bilim insanı bir ilke imza atarak yerli tasarıma sahip teleskop projesinde üretim aşamasına geçti.

Türk bilim insanlarının geliştirdiği Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) projesi ile dört metre çaplı hem görsel hem de kırmızı ötesi bölgede gözlem yapabilme kabiliyetine sahip DAG teleskobu ve kubbesinin geliştirilmesi projesinde önemli bir adım atıldı. Üniversite bünyesinde kurulacak gözlemevi ile birlikte yerli adaptif optik sistemi ve Derotator geliştirme projesi de hayata geçirilecek.


Atatürk Üniversitesi ve Işık Üniversitesi‘nden üst düzey eğitimcililerin yer aldığı projede, Hubble uzay teleskobundan yaklaşık yedi kat daha yüksek çözünürlüğe sahip yerli üretim bir teleskobun 2019 yılı sonlarında hayata geçirilmesi öngörülüyor. Üretimi yurt dışında başlayan DAG teleskobu üretilecek olan Adaptif Optik Sistemi ile birlikte Avrupa’daki en yüksek çözünürlüklü astronomik gözlem cihazı olmaya hazırlanıyor. Teleskop, kubbe, bina ve optik aygıtlar sayesinde uzay hem görsel hem de kırmızı öte bölgede gözlem imkanı sağlayacak projenin toplam maliyeti optik aygıtlarıyla birlikte yaklaşık 150 milyon lira olacağı açıklandı. Erzurum‘daki 3170 metre rakımlı KonaklıKarakaya tepesine yerleştirilecek olan teleskop geliştrimelerin ardından ön görülen tarih olan 2019’dan itibaren görevine başlayacak.


Adaptif odak teknolojisinin yer alacağı teleskop hakkında Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Tekinay; “Proje ile birlikte teleskop sistemlerinin uzayda kurulmasına gerek kalmadan yeryüzünde konuşlandırılacak teleskoplar ile yüksek çözünürlükte görüntü elde edilmesi mümkün olmaktadır. Teleskopların çapları büyüdükçe ışık toplama, yani daha uzakları görebilme yetisi de artmaktadır. Fakat büyüyen çap atmosferik türbülansın teleskop üzerindeki olumsuz etkisini de artırmakta ve daha bulanık görüntü oluşturmaktadır. Bu proje bu olumsuz etkileri ortadan kaldıracak sistemleri üretecek ve DAG teleskobunu kendi boyutları arasındaki en yüksek çözünürlüklü teleskobu olmasını hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Türk mühendislerden Hubble’ın çözünürlüğünü yediye katlayan teleskop” için 5 cevap

 1. xtrailmutlu dedi ki:

  Güzel hoş gerçekten gurur duydum ama kiyaslayacak onca şey varken hubbble ile kiyaslamanin mantığı ne bu uzay teleskopu değil ki yer bazlı astronomi teleskopu. Bendr sevindim uzaya teleskop gönderiyoruz diye. Hayir gercekten yer bazlı bir çok teleakoptan iyi olabilir. Buna karşı değilim ama bari adını doğru yazın. Hubbble uzaya ışıksız ortamda atmosfer dışında çekim yapıyor. Yerde olan bir teleskop bunu gecemezki hiç bir ülkenin ki geçemez.
  Neyse günü geldiğinde gerçekten uzayda olan bir teleskop yaparız umarım bu bile büyük bir adım. Uzayda bizde varız diyebiliyoruz en azından.

 2. Fatih Akay dedi ki:

  hubble teleskobu kocamaaaaan bir yalan! yok öyle bir şey sistemin adı S.O.F.I.A. buradan inceleyebilirsiniz. ha bu arada ilan ettikleri hubble değerlerinden çok daha kaliteli resimler çekmekte derin uzaydan 🙂 bir de uydular, yalaaaaaan! yok öyle bir şey.. sistemin adı L.O.R.A.N.. araştırın ve görün.. üzerinde yaşadığımız dünya da DÜMDÜZ bu arada.. şeytanilerin beyinlerini yıkadığı şahıslarız hepimiz. neye, kime inanmamızı istiyorlarsa ona inandırıyorlar.. sistem aracılığı ile ürettikleri bilim adam!ları ile.. olsun bakalım ALLAH’ın da bir planı var elbet ve daima..!

 3. Mthn dedi ki:

  Sen beynini yemişsin. Bok atmakta üzerinize yok. İnsanlar bilim adına hayatlarını ortaya koyuyor, ömürlerini harcıyo senin gibilerde çocuklara tecavüz ediyor işte

 4. Fatih Akay dedi ki:

  Lan gerizekalı tek hücreli terliksi insan! Hakaret edeceğin kadar, at gözlüklerini çıkarda araştır, oku biraz.. gerçi sen yazmayı bilirsin ama okumayı bilmezsin kesin! Benim kim olduğumu, eğitim seviyemi, yaşımı bilmeden.. Ben, sen ve senin gibi kafasını toprağa gömüp gerçeklerden bir haber yaşayan koyun sürüsünün arasında değilim ve hiç bir zamanda olamayacağım! “Cahillik mutluluktur.” felsefene devam et sen.. ettiğin hakaret için bir özrüde çok görmemeni rica ederim.. hoşçakal..

 5. cosmos dedi ki:

  hubble’mı kalmış adamlar james webb teleskobunu gönderiyor yakında ayrıca arkadaşın dediği gibi kıyasladığınız teleskoplar farklı şeyler . ama tabiki eleştirilere rağmen harika bir haber bir yerden başlamak lazım bu işlere yoksa çok geride kalacaz her ne kadar akp bilimin bu alanına destek yerine köstek olsada (fizik , astronomi vb alanlar ) tüm emeği geçenlere şimdiden başarılar .