reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model 3 ve Opel Ampera-e karşı karşıya

Elektrikli otomobil dünyasının en popüler firması Tesla‘ya her geçen gün yeni bir rakip gelmeye devam ediyor. Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtımı yapılan ve teknik özellikleri ile dikkatleri üzerine çeken yeni Opel Ampera-e ve Tesla Model 3‘ü sizler için bir araya getirdik.

Elektrikli otomobillerin geleceği yeni yeni şekillenmeye başlamışken, otomotiv üreticileri şimdiden rekabete girmeye başladı bile. Bu segmentte Opel‘in en büyük kozu niteliğinde olan Ampera-e, geliştirilmiş özellikleri ile Paris Otomobil Fuarı’nda tüm dikkatleri üzerine çekti. Tesla ise piyasaya girdiğinden bu yana büyümeye ve başarılı satış rakamları yakalamaya devam ediyor. Bakalım Opel Ampera-e, elektrikli otomobil denince ilk akla gelen üreticilerden olan Tesla’nın önümüzdeki yıl teslimatlarının başlaması beklenen Model 3’e karşı neler sunuyor.

Tasarım

Platform olarak farklı olsalar da bir arabanın çekiciliği ilk olarak dışından başlar. O yüzden bu değerlendirmemizi Hatchback veya Sedan üzerinden değil tasarım çizgileri üzerinden değerlendirmek daha doğru diyebiliriz.


Opel Ampera-e markanın yenilenen tasarım yüzü ile karşımıza çıkıyor. Arka ve ön tasarımda yeni Astra ve Corsa’nın izlerinin yanı sıra daha oval tasarım hatları tercih edilmiş. Tesla kanadında ise çok daha keskin ve sportif hatlar baskın olarak ön planda.


Modellerin kokpit tasarımları ve sunulan teknolojiler (Tesla otopilot) ve dış tasarım hatlarında Model 3’ün bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz. Araçların multimedya sistemlerine erişimin sağlandığı dokunmatik ekranlar kısmında Opel Ampera-e’de 10 inç civarında bir büyüklüğü tercih ederken Tesla model 3’te bu rakam 15 inç aralığında.

Teknik özellikler

Tesla Model 3, dahilinde bulunan elektrikli motoru ile net olmamakla beraber 300 beygir ve üzeri bir değeri sunması bekleniyor(Opsiyonel paketler ile değişiklik gösteriyor). Model 3, 0’dan 100’e 5,5 saniye civarında erişebilirken bu değer Ampera’da 6 saniye civarında. Opel Ampera-e’de yer alan motor 204 beygir ve 360 nm tork üretiyor. Ampera-e, elektrikli motoru ile 0‘dan 50‘ye 3.2 saniyede ulaşabiliyor. Ampera-e, hareket halinde iken ise 80 km/s’ten 120 km/s’e 4,5 saniye gibi bir sürede ulaşıyor. Bu değerde otomobilin ara hızlanma değerlerinde de başarılı olduğunun bir göstergesi. Opel Ampera-e’nin maksimum hızı ise 150 km/s.

Şarj

Her iki modelde hızlı şarj özelliği kullanıcılara sunuluyor. Opel Ampera-e, 30 dakikalık hızlı şarj ile 150 km aralığında mesafe kat edebilirken Tesla Model 3, 20 dakikalık hızlı şarj özelliği ile 200 km gidebilecek doluluk seviyesine ulaşıyor. Tesla Model 3’ün tam dolu şarj ile sahip olduğu menzili 346 km. Ampera-e’nin öne çıktığı en önemli rakamlardan biri de test koşullarında 505, günlük kullanımda ise 386 km menzili kullanıcısına sunuyor olması.

Fiyat

Elon Musk, Tesla Model 3’ün fiyatının 35.000 dolardan başlayan fiyatlar ile satışa çıkacağını açıklamıştı. Model 3’e eklenecek ek elektrikli motor ve batarya seçenekleri ile aracın fiyatında artışlar da görülecek. Model 3’e eklenecek olan opsiyonlar ile birlikte aracın 0-100 değeri, güç değerleri ve menzil değerlerinde de iyileşmeler meydana gelecek. Opel Ampera-e için ise henüz resmi bir rakam mevcut olmasada otomobilin 30.000 ile 37.000 dolar arası bir rakam ile satışa sunulması bekleniyor.