reklamı kapat

POPÜLER

Su-faturası

Rus bilim insanlarından su faturasını düşürecek teknoloji

Dünya’da önemli teknolojik gelişmelere imza atan Rusya, teknoloji dünyasını heyecanlandıracak yepyeni bir gelişmeye daha imza attı. Penza Devlet Üniversitesi’nde görevli bilim insanları su faturasının düşük gelmesini sağlayacak bir teknoloji geliştirdi.

Rusya’nın Penza Devlet Üniversitesi’ndeki bilim insanları, temiz su şebekesinin seviyesini ayarlamak için otomatik bir sistem kurdu. Araştırmacılar tarafından geliştirilen cihaz, tüketicilerin su faturlarını daha uygun fiyatla ödemesine izin veriyor. Cihaz, tanklardaki su seviyesini izleyen ve kontrol paneline bilgi aktaran ultrasona dayanıyor. Kullanıcılara fayda sağlayacak cihaz su pompalama motorlarının düzgün çalışmasını ve ayarlanabilir durmasını sağlıyor. Cihaz aynı zamanda  aşınmayı ve su sızıntılarını da önlüyor. Geliştirme ekibine göre, geliştirilen teknoloji su ve elektrik enerjisi kaybını önüne geçecek. Hesaplamalara göre, şehir su şebekelerinde otomatik sistemler devreye alınırsa, enerji harcamaları yüzde 90’a kadar azaltılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konu hakkında açıklama

Penza Devlet Üniversitesi Elektrik ve Elektrik Mühendisliği Bölüm Başkanı Vasiliy Aşanin şunları söyledi: “Geliştirdiğimiz cihaz Penza Şehri Su Kanalı tarafından patentlendi ve onaylandı. ”Yönetim değişikliği nedeniyle bu sistemi henüz faaliyete geçiremedik, ancak önümüzdeki yıl gerçekleştirmeyi umuyoruz.”

İlginizi Çekebilir

Her bisikleti elektrikli hale getirin