reklamı kapat

POPÜLER

kamera lens

Kamera çıkıntısını tarihe gömen süper ince kamera lensi

Akıllı telefonların kameraları her geçen gün daha güçlü yeteneklere sahip olsalar da son zamanlarda gördüğümüz telefonların kameraları ne yazık ki çıkıntılı tasarımlara sahip. Utah Üniversitesi‘ndeki bilim insanları, geleneksel lenslerden çok daha ince ve çok daha hafif olan yeni bir tür optik lens icat ettiler.

Kamera lensinin daha ince ve hafif olmasının yanı sıra gece fotoğrafçılığı için uygun olduğu söyleniyor. Geliştirilen lensin askeri sektörde gece görüşünde askerlere büyük kolaylık sağlayacağı belirtiliyor. Araştırmacılar akıllı telefon kamerasındaki geleneksel bir merceğin birkaç milimetre kalınlığında olduğunu söylüyor. Utah Üniversitesi’ndeki ekibin icat ettiği yeni lens ise sadece birkaç mikron kalınlığında. Projedeki bilim insanları, geliştirilen lensin normal cam merceklerden birkaç bin kat daha ince hale getirildiğini söylüyor. Projedeki bir bilim insanı Rajesh Menon  konu hakkında açıklamada bulundu. Menon, yarattıkları lensin yüz kat daha hafif ve klasik lenslerden bin kat daha ince olduğunu, ancak yeni lensin performansının da iyi olabileceğini söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu lens ile gelecekte çok daha iyi mobil fotoğrafçılık deneyimi bizleri bekliyor

Geliştirilen yeni lens, sensördeki her birinin ışığı doğru yönde büken birçok mikro yapısına sahip. Lensin yaratılmasının yanı sıra, ekip, mikro yapıların geometrisini hesaplayabilen yeni bir polimer ve algoritmalar da geliştirdi.

İlginizi Çekebilir

Her bisikleti elektrikli hale getirin