reklamı kapat

POPÜLER

Yaşlılar teknoloji ile ilgili ne düşünüyor?

Birçok kişi belli bir yaş üzerindeki insanların teknolojiden korktuğunu ve asla kullanmayı düşünmediğine inanır. Amerika’da Michigan State Üniversitesi bu konu ile alakalı bir araştırma yaptı. Sonuçları ise hiçte düşündüğümüz gibi değil.

Michigan State Üniversitesi uzmanları çoğu insanların neredeyse hemfikir olduğu bir konunun aslında yanlış olduğunu ispatlayan bir çalışma yaptı. Çalışmada 68 yaş ve üzeri emekliliğinin tadını çıkartan 591 kişi baz alındı. Deneme sürecinde bu kişilere milyonlarca kullanıcıya sahip en popüler sosyal medya uygulamaları test ettirildi.

Ankete katılan kişilerin yüzde 77’lik bir kısmı teknolojinin aslında sandıklarından çok daha kullanımı kolay olduğunu söyledi. Yani ilk aşamada yaşlıların, “Ben bundan anlamam” algısı kırılmış oldu. Yine çok büyük bir kesim teknolojinin gerekli olduğunu ve istenilen bilgilere ve kişilere erişimde muhteşem kolaylık sağladığı görüşünde. Yalnızlık çeken çoğu insanın kurdukları iletişimler sayesinde, yaşadıkları psikolojik sorunlarından kurtulmaya başladıkları da görüldü. Kim bilir, belki ileri ki süreçte bizler teknoloji ile alakalı bir konuya takıldığımızda emekliliğinin tadını çıkartan büyüklerimizin kapısını çalacağız.

YORUMLAR