reklamı kapat

POPÜLER

Yeni Bing sohbet botu, Microsoft Edge LOG Görsel

Yeni Bing sohbet botu, Microsoft Edge tarayıcının merkezine alındı

Yapay zekâ destekli yeni Bing sohbet botu, yapılan güncelleme sonrasında Chrome ile aynı temeli paylaşan Microsoft Edge tarayıcının merkezine alındı.

Yapay zekâ destekli yeni Bing sohbet botu ile artık Chromium temelli Microsoft Edge tarayıcının sağ köşesine konumlandırılan mavi renkli buton üzerinden hızlı şekilde etkileşim kurulabiliyor. Daha önce test amacıyla geliştirici sürümlerinde yer alan bu buton, basıldığı zaman sağ tarafta özel bir pencere açıyor, burada yeni nesil Bing’e akla gelebilecek her konuda soru sorulabiliyor. Çoğu zaman ChatGPT’den daha iyi sonuçlar ortaya koyan yeni Bing, Türkiye’de de aktif olarak (Sürece ön kayıt yaptıranlar tarafından) kullanılabiliyor. Sorduğunuz sorulara internet araması ile etkili cevaplar verebilen yeni Bing sohbet botu, yakında Microsoft ekosistemindeki her üründe yer alacak ve gelen bilgilere göre üzerinde çalışmalar yapılan yeni işletim sistemi Windows 12’nin direkt olarak genlerine entegre edilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kısa süre önce öğrendiğimiz kadarıyla OpenAI imzalı ChatGPT sistemine çok büyük yatırımlar yapan Microsoft, ChatGPT’yi ve ChatGPT ile aynı temeli kullanan yeni Bing’i çalışır kılmak için de büyük harcamalar yapmak zorunda kalmış. Yeni bir habere göre yazılım devi firma altyapı için Azure bulut platformunda binlerce yeni Nvidia grafik işlem birimini (GPU) bir araya getirmiş. Microsoft’un yapay zekâ ve buluttan sorumlu başkan yardımcısı Scott Guthrie, Bloomberg’e yaptığı açıklamada şirketin sadece bu proje için birkaç yüz milyon dolar harcadığını aktarıyor. ChatGPT ve kendi Bing AI botunun arkasındaki donanımı oluşturmak için on binlerce yeni Nvidia A100 kullandığı ve sunucu kurulumları güncellemek zorunda kaldığı aktarılan Microsoft, elbette burada durmayacak. Çünkü ChatGPT ve Bing’in kullanıcı sayısı artıyor, bunun için Azure bulut altyapısının düzenli olarak genişletilmesi ve güçlendirilmesi gerekiyor.

Microsoft Edge ve Microsoft Bing detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

İLGİLİ HABERLER