reklamı kapat

POPÜLER

Yeni bir meslek doğdu: Emoji çevirmenliği

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte meslek olarak benimsenebilecek yeni iş alanları doğuyor. Son yıllarda geliştirilen uygulamalar ile birlikte çevirmenliğin doğası da değişiyor. Londra tabanlı bir çevirmenlik firması emoji çevirmenliği bölümü açtı. Üstelik “bu yeni dili akıcı olarak bilen” çalışanlar aranıyor.

Londra merkezli Today Translation şirketi “dünyanın en hızlı gelişen dili” için çalışmalara başladıklarını duyurdu. İlk aşamada emojilerin kullanım alanlarını iyi bilen çevirmenlere ihtiyaç duyuluyor. Bu alanda çalışmayı düşünenlerin aylık olarak emoji trendlerini takip etmesi, gelişmeleri gözlemlemesi ve kafa karışıklığı yaşanan ifadeleri belirlemesi gerekiyor. Bunun yanında kültürden kültüre değişen kullanım alanlarının raporlaması da büyük önem taşıyor.

BBC‘ye konuşan Jurga Zilinskiene bu alanda çevirmen ihtiyacı olduğunu yakın zamanda yaptıkları bir iş sayesinde fark ettiklerini dile getirdi. Giderek daha çok kullanılmaya başlayan emojilerin farklı anlamlarını net bir şekilde tespit etmek için bu alana net bir şekilde yönelme kararı almışlar. Bu sayede nur topu gibi yeni bir meslek doğmuş oldu.

Google Translate gibi çeviri odaklı sistemlerin hızla geliştiği günümüzde çevirmenlerin farklı alanlara yönelip, müşterileri için fark yaratmaya çabalaması oldukça doğal. Yine de meslek olarak “emoji çevirmeni” denildiğini duymak oldukça enteresan olacak gibi görünüyor.