reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia RTX 5080 ve RTX 5090 LOG Tasarım

Yeni iddiaya göre RTX 5080 ve RTX 5090 aynı anda tanıtılacak, farklı günlerde satışa sunulacak

Yeni iddiaya göre RTX 5080 ve RTX 5090 ekran kartları yıl sonunda aynı anda tanıtılacak ancak farklı günlerde satışa sunulacak.

Geçtiğimiz hafta Nvidia için RTX50 serisi ekran kartı ailesinden ilk olarak RTX 5080 modelini satışa çıkarabilir (Dördüncü çeyrek içinde) denilmişti. Şimdi ise RTX 5080 ve RTX 5090 ekran kartlarının yıl sonunda aynı anda tanıtılacağı, satışın ise farklı günlerde (Arada bir kaç hafta kadar bir boşluk olabilir) olacağı iddia edildi. Şirketin RTX 5070 ve RTX 5060 gibi alt seviye kartları ise 2025 yılına bırakılacağı söyleniyor. Hatırı sayılır bir performans artışı ve yeni DLSS sürümünün beklendiği RTX50 serisi, yüksek ihtimalle firmanın şimdiye kadar ürettiği en büyük yapay zeka odağına / performansına sahip ekran kartlarına ev sahipliği yapacak. Nvidia bundan önce Chat with RTX ya da yeni adıyla ChatRTX sistemiyle gündeme gelmişti. Kaçıranlar için Nvidia tarafından geliştirilen ChatRTX ile kişiler kendi PC’lerinde LLM yani ChatGPT gibi sistemlerin arkasında yer alan büyük dil modellerini çalıştırabiliyor. Yerel yani uzaktaki sunuculara bağlı olmayan bir kullanıcı deneyimi sunan sistem, RTX 40 serisi yanında RTX 30 serisi ekran kartlarına da destek veriyor. Kullanmak için 8 GB VRAM’in yeterli olduğu altyapı, Meta’nın oldukça iyi bulunan Llama 2 LLM’ini de yerleşik olarak çalıştırabiliyor. Seçilen modele göre 50 GB ila 100 GB arasında bir yer kaplayan uygulama (İndirme yapılıyor), elbette ChatGPT ya da Google Gemini (Eski adıyla Bard) kadar gelişmiş bir deneyim sunmuyor ancak birçok farklı işlem için çevrimdışı yapıdan dolayı daha güvenli bir seçenek oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tanıtım videosunu hemen aşağıda izleyebileceğiniz ChatRTX, girilen metin dosyalarını analiz ederek cevaplar üretebiliyor ya da bağlantısı verilen YouTube videolarını analiz ederek, video hakkında sorulan sorulara hızlı şekilde cevap verebiliyor. Dikkat çekmeyi başaran ve büyük bir potansiyel ortaya koyan sisteme buradan ulaşılabiliyor, yapılan güncelleme ile sistemin Google imzalı Gemma modeline destek vermeye başladığı da aktarılıyor. ChatGLM3 ve OpenAI’ın CLIP modellerine de destek vermeye başlayan sistem, artık sesli girdi desteğini de kullanıcılara sunuyor. Hepsine ek olarak Nvidia, sesinizi kullanarak verilerde arama yapmanızı sağlayan bir yapay zeka konuşma tanıma sistemi olan Whisper’ı da sisteme entegre etmiş durumda.

RTX 5080 ve RTX 5090 yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli