reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome LOG Tasarım

Google Chrome için bu yılın beşinci sıfır-gün açığı kapatıldı

Dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı olmaya devam eden Google Chrome için bu yılın beşinci sıfır-gün açığı kapatıldı

Google, kötü sonuçlar doğurabilecek bu yılın beşinci sıfır-gün açığını (Anonim bir araştırmacı tarafından keşfedilen CVE-2024-4671) aktarıldığı kadarıyla Mac/Windows için 124.0.6367.201/.202 sürümüyle ve Linux içinse 124.0.6367.201 sürümüyle kapatıyor. Yakında eksiksiz olarak herkese gönderilecek bu sürümlere mutlaka vakit geçirmeden geçilmesi gerekiyor. Chrome bundan önce Gemini ile gündeme gelmişti. Kaçıranlar için artık kullanıcılar Chrome’un adres çubuğunda “@Gemini” komutunu kullanarak Gemini temelinde hızlı arama yapabiliyor. Bu arama sistemindeki cevapşar direkt olarak Gemini’ın web sürümünde gösteriliyor, bu altyapıyı ufak görünmesine rağmen faydalı olduğundan güzel karşılanıyor. Bu arada bugün Gemini mobil uygulamasının daha fazla dil desteği kazandığını ve daha fazla ülkede kullanıma açıldığını da belirtelim. Uygulama için destek verilen tüm ülkeler direkt olarak burada görülebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce Arm temelli Windows PC’ler için özel hazırlanan Chrome sürümü ses getirmişti. Eğer bilmiyorsanız yakında pazara Qualcomm tarafından Arm mimarileri üzerine geliştirilen Snapdragon X Elite işlemcili çok sayıda yeni dizüstü bilgisayar modeli çıkacak. İşte bu bilgisayarlar öncesinde hazırlanan yeni Chrome sürümü, Arm işlemcili dizüstülerde oldukça yüksek performans getirecek. Arm mimarili bilgisayarlara / işlemcilere uzun zamandır Chrome ile aynı temeli (Chromium) kullanan Microsoft Edge de destek veriyor, yeni dönemde seçenekler artıyor.

Bu arada tarayıcı için normal güncellemeler de devam ediyor. Örneğin geçtiğimiz hafta “Güvenli Tarama” gerçek zamanlı hale getirildi. Masaüstü ve iOS için Chrome’daki standart Güvenli Tarama modu, artık kişileri Google’ın belirlediği kötü / tehlikeli / zararlı sitelere karşı gerçek zamanlı olarak koruyabiliyor. Chrome daha önce zararlı olarak işaretlenen sitelerin listesini saatte bir veya iki kez indiriyordu, süreç gerçek zamanlı hale getirilince güvenlik otomatik olarak biraz daha artırılmış oldu.

Google Chrome gelişmeleri bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli