reklamı kapat

POPÜLER

Yeni iPad ve tüm özellikleri

Merakla beklenen yeni iPad nihayet duyuruldu. Adı iPad 2S mi, iPad 3 mü yoksa iPad HD mi olacak tartışmaları da son buldu, Apple yeni tabletini “Yeni iPad” olarak lanse etti. Yeni iPad’in en dikkat çekici özelliği 2048×1536 piksel çözünürlüklü ekranı ve çift çekirdekli hızlandırılmış yeni A5X işlemcisi.


RETINA EKRAN
Uzun zamandır ortalıkta olan söylentiler doğrulandı ve Apple, yeni iPad’de Retina Display olarak adlandırdığı ekran teknolojisine geçiş yaptı. Yeni iPad’in ekranı, bir önceki modelin 1024×768 piksel olan çözünürlüğünü dörde katlayarak 2048×1536 piksele çıkarıyor. 3.1 milyonluk bu piksel değeri, halihazırdaki mobil cihazlar içindeki en yüksek değer olma özelliğini taşıyor. Rakiplerin işi hayli zor. Retina Display özellikli ekranın inç başına piksel değeri ise tam 264. Yeni A5X işlemcinin de desteğiyle yeni iPad’in renk doygunluğu iPad 2’ye kıyasla yüzde 44 oranında daha iyi.

Yeni iPad - 5AX işlemci
A5X İŞLEMCİ
Yeni iPad’in en ilgi çekici ve en gelişmiş özelliklerinden biri çift çekirdekli hızlandırılmış A5X işlemcisi. Yeni iPad’in ekranı, iPad 2’nin ekranın dört katı daha fazla piksel içeriyor. A5X işlemci dört çekirdekli grafik birimiyle gelişmin ekranın grafik performansını yönetiyor. Ekran daha canlı, daha yüksek çözünürlüklü, her şey daha hızlı, daha akıcı ama yeni iPad’in pil ömrü buna rağmen bir önceki iPad gibi: 10 saat. 4G kullanımıyla bu süre 9 saate iniyor. Görünen o ki Apple’ın yeni işlemcisi güç yönetimi konusunda da iyi iş çıkarıyor.

3. nesil iPad
Yeni iPad - 5 elementli lens
iSIGHT KAMERA
Yeni iPad’in arka aydınlatmalı kamerası 5 megapiksel çözünürlük sunuyor. f/2.4 diyafram açıklığı değerine sahip 5 elementli lens yapısına ve hibrit kızılötesi filtreye sahip kamera Full HD 1080p video kaydı yapabiliyor. Otomatik görüntü sabitleme özelliği de bulunan iSight kamera, bu sayede video kaydı sırasında oluşan titremeleri de en aza indiriyor. Ön yüzde yer alan Facetime kamera ise VGA çözünürlüğüyle saniyede 30 kare hızla görüntülü görüşmeler yapmaya imkan veriyor.

3. nesil iPad
SESTEN YAZIYA
E-posta yazın, mesaj gönderin, internette arama yapın ya da kendiniz için bir hatırlatma notu yazın. Tüm bunları yapmak için sanal klavye ekrana geldiğinde klavye tuşlarının arasında mikrofon ikonu dikkatinizi çekecek. Bu tuşa dokunup not almak istediklerinizi söyleyin sonra tuşa tekrar dokunun. Yeni iPad bunları sizin için yazıya dökecek. Konuşmayı tekste dönüştüren bu uygulama aynı zamanda üçüncü parti uygulamalarda da kullanılabiliyor. Yani Facebook iletinizi güncellemek istediğinizde bunu mikrofona söylemeniz yeter. Tabii bu özellik henüz İngilizce (Amerikan ve İngiliz), Fransızca, Almanca ve Japonca destekli.

3 nesil iPad
LTE
Beklenen bir gelişme olan LTE desteği de 3. nesil iPad’le birlikte geldi. Bu özellikle birlikte, 4G şebeke kullanıldığı takdirde iPad’in veri indirme hızı 73 Mbps’ye kadar çıkabiliyor. Standart olarak HSPA+ ve DC-HSDPA 3G şebekelerini de destekleyen cihaz, bu şebekelerde 21,1 ve 42 Mbps hıza ulaşabiliyor. Cihazın mobil internet bağlantısı Hotspot özelliğiyle farklı cihazlarla paylaşılabiliyor.

Yeni iPad - Uygulamalar
UYGULAMALAR
Apple’ın dijital içerik oluşturma ve düzenleme programları olan iPhoto, iMovie, GarageBand’e ve üretim uygulamalarını barındıran iWork’e getirilmiş ciddi geliştirmeler mevcut.

GarageBand
Belki de iPad’in en eğlenceli uygulaması. Çoklu dokunmatik ekranda çeşitli enstrümanları kullanmanızı sağlayan GarageBand’de arkadaşlarınızla bir araya gelip doğaçlama müzikler yaratıp bunları kaydedebilirsiniz. GarageBand’ın yeni özelliklerinden biri uygulamanın iCloud desteği kazanmış olması. Kaydettiğiniz parçaları iOS’li cihazlarınızda düzenleyebilir; birinde yaptığınız değişikliği diğerinde otomatik olarak görebilirsiniz. iCloud dışındaki diğer yenilik ise paylaşım başlığı altında şekilleniyor. Sadece e-posta olarak değil; kayıtlarınızı uygulama içinden direkt Facebook, YouTube ve SoundCloud’a gönderebiliyorsunuz.

iMovie
iMovie’de yeni iPad’in 5 megapiksellik kamerasıyla çektiğiniz HD videoları da hazırdaki farklı içerikleri de hızlı ve kolayca düzenleyebiliyorsunuz. Uygulama içinde bulunan hazır Holywood tarzı şablon ve temalardan yararlanmak mümkün. Kareleri kesip, birleştirip, altına fon müziği ekleyip kendi kısa filminizi yaratabilirsiniz. iMovie’ye yeni eklenen bir özellik: Üzerinde çalıştığınız videolar için storyboard oluşturabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken kısa metinler yazıp belli karelerin altına bunları eklemek.

iPhoto
iPhoto’da çekilen fotoğraflar arasında arama yapmak ve onlar üzerinde düzenlemeler yapmak çok daha kolay bir hale geldi. Neredeyse Photoshop kadar çeşitli ve detaylı düzenleme, efekt, filtre vb.seçenekleri sunan iPhoto’da çoklu dokunuş desteği bulunuyor. Ne olduğunu bilmenize gerek bile yok; sadece tıklayıp herhangi bir ayarı/efekti fotoğrafın üzerine sürüklemeniz yeterli. Renk, kontrast, parlaklık ayarlarında profesyonelleri dahi tatmin edebilecek efektler bulunuyor. Uygulama içine DSLR’la çekilmiş yüksek megapiksel değerine sahip fotoğrafları “export” etmek de mümkün. Uygulama, 19 megapiksel fotoğraflara kadar destekliyor. Örneğin, etkinlikteki demoda, Nikon D300S’le çekilmiş 12 megapiksellik bir fotoğraf kullanıldı. iPhoto çok hızlı ve akıcı çalışıyor gibi görünüyor. Tabii bunda A5X işlemcinin payı büyük.

Yeni iPad - Uygulamalar
GarageBand, iMovie ve iPhoto 4,99 dolarlık fiyatla App Store’dan indirilebilir durumda. Pages, Keynote ve Numbers’tan oluşan iWork uygulamaları da güncellenmiş halleri ve 9,99 dolarlık fiyatlarıyla Apple’ın uygulama marketindeki yerini bugünden itibaren aldı.

Yeni iPad - Fiyat ve piyasaya çıkış tarihi
FİYAT VE PİYASAYA ÇIKIŞ TARİHİ
9,4 mm inceliğinde ve 652 gram ağırlığındaki yeni iPad, bugünden itibaren ön siparişe açık. 16 Mart’ta Amerika, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İsviçre, Hong Kong, Singapur, Avustralya ve Japonya’da satışa sunulacak. Aralarında Türkiye’nin bulunmadığı 26 ülkede daha 23 Mart’tan itibaren raflarda olacak. Türkiye için satış tarihi henüz belli değil. 16 GB, 32 GB ve 64 GB’lık versiyonları bulunan yeni iPad sırasıyla 499 dolar, 599 dolar ve 699 dolarlık fiyat etiketlerine sahip olacak. Bunlar yalnızca Wi-Fi özelliğine sahip olan modeller. Wi-Fi + 4G’li yeni iPad’lerin fiyatları ise yine sırasıyla 629 dolar, 729 dolar ve 829 dolar. Ek bir bilgi; etkinlikte iPad 2’nin satışına 100 dolarlık bir indirimle devam edileceği duyuruldu. Yani 16 GB’lık Wi-Fi’lı iPad 2 artık 399 dolar fiyatla satışta.

Yeni iPad - Teknik Özellikler
TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Çift çekirdekli A5X (Dört çekirdekli grafik)

Ekran
• 9,7 inç IPS LED
• 2048×1536 piksel
• 264 ppi

Kamera
• 5 megapiksel, otofokuslu iSight kamera
• Yüz tanıma
• 1920x1080p @30 video kaydı
• VGA çözünürlüklü Facetime kamera (30 fps)

Pil Ömrü
• 10 saate kadar Wi-Fi internet, müzik ve video
• 9 saate kadar 3G ve 4G internet

Bağlantılar
• Wi-Fi (802.11a/b/g/n)
• Bluetooth 4.0
• Kulaklık, mikrofon, 30-pin dock yuvası

Boyutlar
• 241,2 x 185,7 x 9,4 mm (Wi-Fi ve Wi-Fi + 4G modeller)

Ağırlık
• 652 gram (Wi-Fi’lı model)
• 662 gram (Wi-Fi + 4G’li model)

Yeni iPad ile iPad’nin teknik karşılaştırmasına buradan bakabilirsiniz.

VİDEO