reklamı kapat

POPÜLER

Yeni iPhone’un adıyla ilgili en ilginç teori

Yeni iPhone’un ismiyle ilgili kafanızda birkaç şey var. Az çok hangisinin olacağını tahmin eder gibisiniz ancak muhtemelen yanılacaksınız…

Geçen yıl, henüz iPhone 7 serisinin montajına başlanmadan, herkes onu konuşmaya başladı. O günden beri de sızıntıların ve teorilerin ardı arkası kesilmedi. Bekleyiş büyük ve sızıntılar gittikçe kararlı hale geliyor; ancak yeni iPhone’la ilgili işin içinden çıkılamayan tek bir şey var. Yeni iPhone’un adı ne olacak?

Sızıntıları takip ettiyseniz, en popüler beklentinin iPhone 8 olduğunu biliyorsunuz. Bunun dışında iPhone X, iPhone Edition, ve iPhone 7s fikirleri de bazı kesimlerin oylarını topluyor. Fakat bu isimler kimseyi tatmin etmiyor.

iPhone 7s, cam gövdeli, OLED ekranlı, ekrana entegre parmak izi sensörlü ve kablosuz şarjlı, çığır açacak bir 10. yıl dönümü modelinin yanında, 7 serisine yapılacak bir yükseltme olacak gibi görünüyor. Şu ana kadar kimse Apple’ın Eylül’de tanıtacağı yeni modelin iPhone 7s olacağına ikna olmadı. iPhone 7s, 7 severler için ekonomik bir yükseltme olacak fikri en çok benimsenmedi.

Peki ya iPhone 8? Çığır açması beklenen bir 10. yıl dönümü cihazına basitçe bir numara vermek, pek Apple tarzı değil. “Edition” fikri ise bir Foxconn çalışanından çıktı, ancak Edition, yeni Apple Watch için ayrılmış durumda. iPhone’un bir saatle aynı isimlendirmeye sahip olması da pek olası değil.

iPhone X belki bunlar içinde en mantıklı olanı. Çünkü 10‘u karşılıyor, ve Apple’ın giderek sıkıldığını belli ettiği numerik sistemden uygun ve havalı bir sapma. Fakat Apple’ın son macOS sürümünde X‘i düşürdüğünü biliyoruz. Artık sadece macOS olarak geçiyor.

Tüm bu kargaşanın ortasında, teknoloji analisti ve Apple takipçisi Gordon Kelly, karışıklığı gidermek bir yana ateşe barutla yürüyen bir fikir ortaya attı. Gordon Kelly’e göre, Apple son birkaç seneyi, aslında bize yeni iPhone’un adının ne olacağının ipuçlarını vermekle geçirdi.

Gordon Kelly’den alıntılarsak: “Apple ikinci nesil Watch’u duyurduğunda adı neydi? Apple Watch (minicik bir Series 2 etiketiyle birlikte). Yeni Macbook Air piyasaya hazırlanırken, Apple bu ultra portatif cihaza Macbook demeye karar verdi – ve ikinci nesil geldiğinde ismi neydi? Yine Macbook. Ve bu haftanın başında Apple iPad Air’i askıya aldı ve sıradaki yeni ürünün adı neydi? Evet, iPad.

Kelly’e göre, her yeni sürümde isminin yanında bir ek alan macOS’un X’inin kaybolmasının da bir anlamı var. Sonuçta Kelly şu soruyu soruyor: “OLED’li, cam gövdeli, kablosuz şarjlı, ekrana gömülü parmak izi sensörlü çığır açan bir iPhone’u insanlara nasıl anlatırsınız?”

Cevap: iPhone!


Kelly’e göre Apple’ın Pro sevdası, ileride iPhone Pro’yu önümüze koyabilir. Fakat bu olana kadar, bu kadar özel bir yıl dönümü fırsatı gelmişken, Apple’ın 7s/8/8s/9/9s patikasını takip etmesi pek de Apple gibi durmuyor. Numerik isimlendirmeyi yok etmek için 10’a gelinceye kadar beklemek yerine, bu seneki iPhone’a sadece iPhone demek ve 2018’de çıkacak iPhone’a da iPhone Pro demek, Apple’a istediği yeni başlangıcı verecek gibi görünüyor.

“iPhone ve iPhone Pro. MacBook ve MacBook Pro. Yanılmamak için de bir nedenim yok” diye ekliyor Kelly, Apple’ın sürprizlerle dolu geçmişine işaret ederek. Gelecek olanın, 10. yıl dönümü olmasına rağmen bir iPhone 8 olması halen muhtemel. “Ya haklıysam?” diye soruyor teorisini bitirmeden önce.

“O zaman bunun nedeni, Apple’ın son iki seneyi tüm ürünlerinden numaraları ve çeşitli eklemeleri silerek harcayıp, takip edip sonucu bulalım diye gözümüzün önüne serpiştirdiği ekmek kırıntılarıdır. Hem, herkesin gözü önünde böyle saklanmayı becermekten sinsice keyif almak, çok Apple değil mi?”