reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 8’in işlemcisi seviye atlıyor

iPhone SE ve iPhone 7 ile ilgili haberler birer birer gelmeye başlamışken Apple’ın gelecekte çıkaracağı iPhone’larla ilgili ilk bilgiler de gün yüzüne çıktı. Söylenenlere bakılırsa yalnızca birkaç yıl içerisinde iPhone‘ların çipsetlerinde önemli gelişmeler yaşanabilir. 

İddiaya göre 2018 yılında piyasaya sürülecek olan iPhone 8’deki A12’lik çipsetin 7 nanometre mimarisine sahip olması bekleniyor. Apple’ın son olarak piyasaya sürdüğü iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinde Samsung’un ürettiği 14 nanometre ve TSMC‘nin ürettiği 16 nanometre işlemciler kullanılıyordu. Bundan böyle işlemcilerinde yalnızca TSMC’nin imzası bulunacağı söylenen iPhone’un ilk olarak 2017 yılında iPhone 7s ile birlikte 10 nanometreye geçiş yapması ve daha sonraki yıl 7 nanometreye geçmesi bekleniyor.

Çipsetin mimarisi cihazın verimliliğine doğrudan etki ediyor. Örneğin 10 nanometre bir çipset, 14 nanometre bir çipsete göre çok daha verimli çalışıyor. Dolayısıyla iPhone’da eğer söylendiği gibi 7 nanometreye geçilirse önemli bir gelişme kaydedileceğini söyleyebiliriz.

YORUMLAR