reklamı kapat

POPÜLER

“Yerli arama motoru” Geliyoo ne kadar yerli?

Bugün kamuoyuyla, yerli ve milli arama motoru iddiası ile paylaşılan Geliyoo.com kafalarda bazı soru işaretleri oluşturdu. Yerli ve milli olarak tanıtılan ve yapımı 10 yıl süren bu arama motorunun ne kadar yerli olduğu dev tartışma konusu.

Teknoloji basınının bugün ana gündemi yerli ve milli arama motoru Geliyoo.com’un kullanıma sunulmasıydı. Her ne kadar test aşamasında olsa ve pek çok işlevi tam olarak yerine getirmese de basında büyük yankı uyandırmayı başaran bu arama moturunun üstünü biraz kazıyınca ise işler değişti. Öncelikle arama motorunu geliştiren Hakan Atabaş ve Fatih Arslan‘dan başlayalım. İkilinin yaptığı açıklamaya göre bu arama motorunu geliştirmek tamı tamına 10 yıl almış. Arada bazı aksaklıklar yaşayan ikili 10 yılda Geliyoo.com’u ortaya çıkarmış. Üstelik bütçeleri ise 10 milyon TL. Böylesine bir meblağ ve 10 yıllık “adanmış” çalışmanın sonucu ise oldukça basit.

Geliyoo.com’un yerli olup olmaması konusuna geleceğiz ancak önce biraz kullanıcı arayüzü ve logodan bahsedelim. Logo ve isme ilk baktığınızda ne andırıyor size bilemiyoruz ancak Google’ın G’sinin üstüne Internet Explorer‘ın teması giydirilmiş, sonuna da iki “o” eklenerek Yahoo’ya selam çakılmış gibi sanki.

stock-gorsel
Logo ve isim için “özgün” çalışma demek bu noktada objektif bir yaklaşım gibi görünmüyor. Ancak daha da kötüsü var. İnternet asla ama asla affetmiyor ve kullanıcılar stok görsellerden Geliyoo.com’un logosunu fazlasıyla andıran çalışmalar buluyor. Ne ilginç!

Öte yandan arama motorunun temel vasfının bilgi aramak olduğu düşünülünce, arama barının altında yer alan Haberler, E-ticaret, Mektup ve Forum’un işlevi düşündürüyor. Haberler hazır tema kullanan WordPress tabanlı kendi hazırladıkları haber sitesine yönlendiriyor. E-ticaret kısmında ise kafalar iyice karışmış. Foruma değinmiyoruz bile. Herhalde 10 yıllık bir çalışmaya retro bir hava katılmak istenmiş. Mektup kısmı ise bambaşka ancak asıl buradaki yazı dikkatimizi çekiyor.

Hakan Atabaş’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektupta Atabaş yerli ve milli arama motoru için destek bekliyor. Ancak Atabaş’ın sözlerinde bir şeyler oldukça ilgimizi çekti. Kısaca özetlemek gerekirse Atabaş bu arama motoru için ilk çalışmaya başladıklarında Hindistan’da bulunan bir şirketle ortak olduklarını ve hazır yazılım kullandıklarını ancak bu hazır yazılımın sonrasında bir API bağlantı anahtarı ile arama motorlarından veri çektiğini fark etmeleri üzerine sıfırdan başladıklarını belirtiyor. Çok ilginç, zira Geliyoo.com’un şu anki hali de API kullanıyor. Hem de hangisi dersiniz? Biz söyleyelim: Google.

Peki bu ne demek? Sevgili Geliyoo.com Google.com’un veri sonuçlarını size derleyen bir site demek. Yani yaptığınız aramaları Geliyoo.com Google’da aratıp orada çıkan sonuçları önünüze seriyor. İşin daha da trajikomik yanı Geliyoo.com bu aramaları “İngilizce” olarak yapıyor. İnternet sitelerinin açıklamaları birden İngilizce oluveriyor.

Hakan Atabaş mektubunu “Ne olursa olsun bize inanmalı ve güvenmelisiniz Sayın Cumhurbaşkanım.” diye bitiriyor. Neden dersiniz? Çünkü bu arama motorunu Google API kullanarak basit bir yazılım bilgisiyle siz de evde yapabilirsiniz. Hem de öyle 10 yıla 10 milyon TL’ye falan gerek yok. Buraya tıklayarak süreci inceleyebilir, çevrim içi demoya göz atabilir ve Google’ın geniş veri tabanıyla kendi “yerli ve milli” arama motorunuzu yapabilirsiniz. Tabii bu arama motorunun yerli olmamasını geçtik gerçek bir arama motoru olmadığı gerçeğiyle yüzleşmek gerek. Anlayacağınız; Geliyoo.com’un “yerli” olup olmadığı tartışılıyor ancak ortada bir “motor” dahi yok!

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

““Yerli arama motoru” Geliyoo ne kadar yerli?” için 18 cevap

 1. TOPRAK EBRON dedi ki:

  Evet Algoprog.com scripti kullaniliyor mağlesef.

 2. Selim SelimCE dedi ki:

  Öncelikle bu komedi için hayırlı olsun diyemeyeceğim ki birçok amatörlüğe gerek makalede gerekse siteye girip kesinleştirmek güç değil.

  Benim için ilginç olan şey yerli arama motoru olayını yazılım şirketş sahibi olan abimle telefonla konuşup paylaştıktan kısa bir zaman sonra medyada yerli arama motoru için düğmeye badıldı vs gibisinden haberler çıkmasıyla olay başka bir rol aldı.

  Tebrik ve takdir tabiki yapanadır fakat böylesi uçuk bir rakam ve ırtaya çıkan henüz beta aşamasıyla helekş forum kısmını görükten sonra paralar çar çur için böylesi amatörlerin torpillemeleriyle böylesi eser için kimse kusura bakmasın tarafımca ne takdir nede tebriği haketmiyor.

 3. fatih çelik dedi ki:

  Bu makaleyi cidden beğendim. Son kullanıcıyı aydınlatma ve doğru bilgi vermek çabası daha çok üzerinde durulması gereken bir husus bence.
  Devamını ve yönelimin bu yönde olmasını dilerim.

 4. Ertan Can Atik dedi ki:

  Aptalca!

 5. BT Magazin dedi ki:

  Geliyoo’yu sosyal medyada Google altyapısı kullanıldığına dair paylaşımlar görünce nedir diye merak ettik. Bir kaç yerde, hatta Log’da bile haber yapıldığını görünce ciddi bir şey sandık ancak sosyal medyadaki paylaşımları da yabana atamadık. Kendimiz basit bir debug yapınca gerçekten de Google araması yapıldığını farkettik. Sosyal medyada Hakan Bey’i takip edince hemen sonrasında o da bizi takip etti. Biz de direkt mesaj ile kendisine bu durumu sorup sebebini öğrenmeye çalıştık. Genel olarak birçok bigdata teknolojisi üzerine kurulmuş bir yazılımlarını olduğunu ama yeterli maddi güçleri olmadığından yeterli sunucu çalıştıramadıklarını, o nedenle şimdilik en azından kullanıcı arama yapınca sonuç verecek bir mekanizmayı kullandıklarını ifade ettiler. 10 milyon TL’lik bir cevap böyle olmamalıydı. Çok garip bir iş döndüğü su götürmüyor.

 6. YusufD dedi ki:

  kim öper geliyoo yu. kargadan başka kuş, google den başka arama mootoru tanımam. internet’te “yerli arama motoru” nasıl bir mantıktır?

 7. Muhammed Yasin dedi ki:

  Bence öncelikle haber yapmak için yapmış olmayın biraz araştırın derim. http://www.birsifir.net/yerli-ve-milli-arama-motoru-geliyoo
  Belki onayinizdan geçmeyecek yorum ama linkten proje sahiplerinin açıklamalari dahil herşey var

 8. Hasan Civelek dedi ki:

  Açıklama var ama vizyon yok demek ki. Eğer 10 yıllık emek doğruysa ancak bu kadar heba edilebilirdi. Açıklamaları okuyunca daha çok üzüldüm. 10 yıl emek ver bir proje hazırla. Sonra oraya “yakında..” yazmaya çekinip milletin didik didik edeceğini hiç umursamadan Google arama sonuçlarını ver. Bu fikri hangi ortak ortaya attıysa projeye yazık etmiş. Adamların olaya yaklaşımı baştan faul bence. Teknolojiyi üretirsin, insanlar kullanır ve bir yere gelirsin. Sonra destek sana her türlü gelir. Gelmezse o zaman tırmalarsın. Biz önce desteği bulalım, sonra işi yaparız mantığı güdüyoruz. Sayın cumhurbaşkanımız her şeye kendi yetişecek değil ya. Kurucu ortaklardan CEO olanın linkedin fotoğrafına bakıp kim olduğunu öğrenmeye çalıştım. Sayın cumhurbaşkanımızın ve üç adamın birden çekilmiş fotoğrafı var. 10 yıllık bir emek insana kod yazmayı öğretmemişse de bir şirket kültürü vermiş olmalıydı. Bu işte 1 tane doğru varsa maalesef 99 tane yanlış var. Üstelik müslüman kimliği ile öne çıkan gençler bunlar. Müslüman işi doğru dürüst yapar. Bu arada yukarıdaki BT Magazin yorumu bana ait. İstemeden BT Magazin olarak yazmışım.

 9. YERLI dedi ki:

  İşin ilginç yanı yazılımcı olan arkadaşlar bilir, kodu inspect yapınca herşey birebir aynı, faviconlara kadar. Ama adamlara helal olsun cumhurbaşkanını bile kandırdılarsa aldıkları parayı hak ediyorlar….

 10. mesutgungor dedi ki:

  geliyor arama motoru sayfasına gidip geliyor arama motoru kelimelerini arattım sonuç 🙂 https://uploads.disquscdn.com/images/cf081d99c86c65c414c57fc57dfa0eafe10a162559b59e2078f377834c52313e.png

 11. ersin dedi ki:

  yaklaşık 2 dk içerisinde key e ulaştım
  key=AIzaSyCVAXiUzRYsML1Pv6RwSG1gunmMikTzQqY

  bende kendi uygulamarımda kullansammı? 😀

 12. serkan taşmaz dedi ki:

  ModaSky ile dünyaya açılmanın keyfini yaşayın arkadaşlar fazla düşünmeye gerek yok 🙂

 13. hasan dedi ki:

  gidiyoo.org tek yerli bu 😀 (yersen)

 14. Emrah Küçükali dedi ki:

  Arama robotu yapacaksın. Veriyi indexleyen iyi bir algoritma kuracaksın ve big datayı yöneteceksin. 10 milyon dolar la 1 sene sürmez!!!! Bu adamlara o parayı vereni eleştirin.

 15. Emre Sak dedi ki:

  Bu 10 milyon harcanarak ortaya cikarilan proje degildir, bu test asamasidir. Lütfen araştirarak haber yapin.

 16. Turktuğ dedi ki:

  Takdir haketmiyor diyen arkadaşlar siz daha iyisini yaptınız da biz takdir etmedik mi? Öyle gereksiz bok atmaya gerek yok, ürün çıksın piyasaya görelim, sanki google çalışanıymışsınız gibi spekülasyonlar vay logoyu eleştirmeler falan filan, önce destek verelim sonra ürün çıksın eksikleri konuşuruz! Bu girişim bile ayakta alkışlanmalı google gibi bir deve karşı 10 milyon dolar bütçeli bir şirket ile meydan okumak kolay değil! Kalbimiz sizinle, ürünü sürün piyasaya kullanmak bizden, destek bizden, uzayan kol bizden yana! Yaşasın, bağımsız ve üreten Türkiye…

 17. manik dedi ki:

  Cahil ya 😀 eleştirenler kötü olmuş diye eleştirmiyor birader ortada bir arama motoru yok dolandırılıyorsun diye eleştiriyor azıcık uyanık ol . milliyetçi olma demiyoruz bende milliyetçiyimdir ama dolandırıcı tiplileri de hiç sevmem bu adamlar senin milletine yalan söylemiş o açıdan düşün birde

 18. VizyontvNET dedi ki:

  adamlar parayı kendi cebinden harcamış devlet desteği vs yok, sizin kahrınızı kime