reklamı kapat

POPÜLER

YouTube yeni güncellemesiyle video deneyimini farklı bir boyuta taşıyor

Geçen ay geliştiriciler konferansında Google yeni ürünlerini tüm detaylarıyla tanıttı. Ancak teknoloji devi o kadar büyük bir yazılım ağına sahip ki tüm online servisleri bir anda yenilemek pek mümkün olmuyor. İnternet dünyasında her şey çok hızlı değişiyor ve buna ayak uydurmak, yenilikçi özellikler getirmek için sürekli olarak güncellemeye ihtiyaç duyuluyor. YouTube da yeni özellikleriyle kullanıcıların hayatını biraz daha kolaylaştırmayı amaçlıyor. 

YouTube’un yeni güncellemesinde en önemli yenilik tahmin edilebileceği üzere video tarafında oluyor. YouTube’un geliştirilen video oynatıcısı, artık ekranın durumuna göre kendisini ayarlayarak en iyi görüntü deneyimini sunabiliyor. Örneğin videoyu dik konumda izlemek istediğinizde ekran kendisini hemen buna göre ayarlıyor ve görüntüyü aşağıya doğru yayıyor. Aynı şekilde video yatay moda geçtiğinde de görüntü formatı ne olursa olsun video ekrana uygun şekilde ölçeklendiriliyor. Dolayısıyla artık bir videoyu açtığınızda videonun tam ekranda görünebilmesi için telefonu sağa veya sola çevirmenize gerek kalmıyor.

Bunun yanında paylaşım özellikleri de çeşitleniyor. Artık paylaşım seçeneğine basıldığında anında kişi listesine erişim sağlanabiliyor. Böylece arkadaşlarınızla paylaşmak istediğiniz bir video olduğunda menülerle boğuşmaya gerek kalmadan tek dokunuşla paylaşım yapılabiliyor. YouTube’un bu özellikleri önümüzdeki günlerde kademe kademe kullanıcılara sunacağı belirtiliyor.