reklamı kapat

POPÜLER

ZES elektrikli araç şarj istasyonları artık 81 ilde

ZES’ten şarj istasyonlarının sayısı artıracak önemli hamle

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’dan beklediği onayı alan ZES, bu sayede şarj ağını daha hızlı sürede genişletmeyi hedefliyor.

Günümüz dinamiklerinde Türkiye’deki en yaygın elektrikli otomobil şarj altyapı desteğini sunanlardan birisi olan Zorlu Enerji imzalı ZES için önemli bir adım atıldı. Bir süredir şarj ağı işletmeci lisansını almak adına gerçekleştirdiği başvurudan sonuç bekleyen marka, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından başvurunun onaylandığını duyurdu. Bu sayede Türkiye’de şarj ağı işletmeci lisansı verilen sayılı şirketler arasında giren ZES, kurulum operasyonlarını daha hızlı şekilde gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Alınan lisansla birlikte şirket, kendi elektrikli araç şarj istasyonlarını kurmanın yanında 49 yıl süreyle ülke genelinde şarj ağı işletmeciliğinde faaliyet gösterebilecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ZES: “elektrikli otomobil pazarında ciddi artış bekliyoruz”

Halihazırda 1.100’ü aşkın lokasyonda 1.900’e yakın istasyonda hizmet veren ZES’in, işletmeci lisansıyla birlikte daha kolay bir şekilde istasyon sayısını artırma çalışmalarını göreceğiz. Süreçle ilgili açıklamalarda bulunan Zorlu Enerji Ticaret Genel Müdürü İnanç Salman; “Atılan bu adımı her şeyden önce pazarın sağlıklı bir şekilde büyümesi için önemli buluyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre geçtiğimiz yıl özel sektör tarafından yapılan yatırımlarla birlikte Türkiye’de toplam şarj ünitesi sayısının 3 bini bulduğunu görüyoruz.

Bu lisanslama ile önümüzdeki süreçte elektrikli araç pazarında ciddi bir ivmelenme başlayacağı öngörülüyor. Biz de EPDK’dan aldığımız şarj ağı işletmeciliği lisansımız ile kendi şarj istasyonlarımızı kurmanın yanında sertifika vererek alt operatörlük sürecini de devreye alabilecek imkana sahip oluyoruz. EPDK’dan lisans almak isteyen firmalara tüm koşulları sağlayan KVKK uyumlu kendi platformumuzun kullanım lisansını vererek müşterilerine hizmet vermelerini sağlamayı planlıyoruz.” ifadelerine yer verdi.