reklamı kapat

POPÜLER

İnternet üzerinden alışveriş

0850’li numara dolandırıcılığında bazı yasal adımlar geldi

Hemen herkesin canını uzun zamandır oldukça sıkan durum için bir gelişme var. Bugün 0850’li numara dolandırıcılığında bazı yasal hamleler geldi.

0850’li numara üzerinden arayan ve kişilere internet satmaya çalışan kurum ve kişiler yukarıda da dediğimiz gibi herkesin canını sıkıyor. Artık çoğu kişi bu durum yüzünden 0850’li’ numaraları direkt olarak açmıyor.

CNN Türk’te yer alan haber göre 0850’li hatlardan arayarak vatandaşa internet satmaya çalışan dolandırıcılara karşı Ticaret Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) harekete geçerken bu konuda ilk cezalar da kesilmeye başlandı.

Ticaret Bakanlığı, “haksız ticari uygulama” başlığı altında Türk Telekom ortak markasını kullanan TTNET A.Ş. ile herhangi bir bağı olmadığı halde bu markanın internetini vatandaşlara satmaya çalışan iki şahsa ceza kesti.

Aramaların 0850’li hatlardan yapıldığını da belirten Ticaret Bakanlığı, ticari uygulamada bulunan şahıslar hakkında da 11 bin 429’ar lira idari para cezası uyguladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

0850’li numara dolandırıcılığında daha da büyük önlemler alınması gerekiyor

Bu numaralar engelle engelle bitmiyor ve kişileri gerçekten oldukça rahatsız ediyor. Bu sistemlerin çoğu otomatik olarak çalıştığı için iptal gibi bir durum da olmuyor. Ayrıca kişisel telefon numaralarının bu dolandırıcıların eline geçmesini engellenmesi de gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içine yakından bakın