reklamı kapat

POPÜLER

12 çekirdekli işlemcilere hazır olun!

Gerçek 8 çekirdekli telefonlara bile günümüzde az rastlanırken, dünyanın en büyük çipset üreticilerinden MediaTek’in 12 çekirdekli işlemciler üzerinde çalıştığı iddia edildi.

Çin merkezli MyDrivers adlı web sitesinin iddiasına göre Mediatek şu sıralar 10 ve 12 çekirdekli işlemcileri geliştirmekle meşgul. Geliştirilen işlemcilerin “gerçek” 12 çekirdek performansı mı sunacağı, yoksa çekirdekleri yarı yarıya kullanarak güç tasarrufuna mı gideceği bilinmiyor. Eğer ikinci seçenek tercih edilirse 6 çekirdek düşük güç tüketimi gerektiği anlarda, diğer 6 çekirdek ise yüksek güç tüketimi yapıldığında kullanılabilir. Ancak gerçek 12 çekirdek sunulduğu takdirde pil kullanımının büyük ölçüde artacağını söylemek mümkün. Sitenin iddiasına göre bu yeni işlemciler 2015 yılının sonlarında karşımıza çıkabilir.

Akıllara takılan en önemli soru ise telefonların bu kadar güç ile ne yapacağı. Apple’ın iPhone‘larda halen çift çekirdekli işlemciler kullandığını göz önüne aldığımızda şu an için bu kadar fazla çekirdeğin pek de gerekli olduğunu söyleyemeyiz. Bir diğer yandan ise 12 çekirdekli akıllı telefonların gelmesi telefon sektöründe donanımsal anlamda yeni bir döneme girmemizi sağlayabilir. Söylentiler doğruysa MediaTek önümüzdeki dönemlerde bu işlemcileri detaylı bir şekilde basına tanıtacak gibi görünüyor.