reklamı kapat

POPÜLER

120 Hz ekranlı ve Snapdragon 7 Gen 1 işlemcili tablet: Huawei MatePad 11.5 incelemesi

Huawei MatePad 11.5

HUAWEI MATEPAD 11.5 PERFORMANS

Tablet yüksek yenileme hızı sunan ekranıyla öne çıkıyor. Ailenin en güçlü üyesi MatePad Pro’da olduğu gibi bu modelin ekranı da 120 Hz’lik yenileme hızına destek veriyor. Amiral gemisi tabletlerde gördüğümüz bu desteği giriş/orta seviyeye konumlanan bir tablette görmemiz bizi mutlu etti. MatePad Pro’da OLED bir ekran yer alırken bu modelde Huawei TFT LCD bir ekrana yer veriyor. Bu ekranın çözünürlüğü ise 2.200 x 1.440 piksel. Biz kullandığımız sürede tablette çok sayıda video izledik ve izlediğimiz  içeriklerden çok keyif aldık. Bizim için ve çoğu kullanıcı için bu ekran performansı yeterliyken daha üst düzey bir ekran performansı arayan kişiler MatePad Air veya MatePad Pro modellerine de göz atabilir.

Tabletin sunduğu performansa bakacak olursak cihazda Qualcomm’un Snapdragon 7 Gen 1 işlemcisinin kullanıldığını görüyoruz. Orta segmente konumlanan bu işlemci günlük hayatta kullanılan çoğu uygulamada hızlı işlemler gerçekleştirmeye yardımcı oluyor. Uygulamaları ve oyunları hızlı bir şekilde çalıştırabilen tablette popüler yarış oyunlarından Asphalt 9: Legends’ı oynadık. Oyun deneyiminde bizi mutlu etmeyi başaran tablette uygun fiyatlı bir tablet modeli olsa da oyunları akıcı bir şekilde çalıştırabiliyor. Tableti daha önceki incelemelerde paylaştığımız gibi Geekbench 6 uygulamasında da test ettik. Tablet uygulamanın tek çekirdek performansından 779, çok çekirdek performansından ise 2.762 puan aldı. Tabletin elde ettiği bu değerler orta segment bir tablet modeli için yeterli düzeyde. Yeni MatePad 11.5’te klavyeli kılıf haricinde 2.nesil Huawei M-Pencil da uyumlu şekilde çalışıyor. Üst düzey çizim tabletlerinde olduğu gibi 4.096 seviye basınç algılama sunan bu kalem kutu içeriğinden çıkmıyor ve opsiyonel olarak sunuluyor. Gümüş ve beyaz renk seçeneklerine sahip olan bu kalem Türkiye’de 1.990 TL‘ye satın alınabiliyor. 2. nesil Apple Pencil’ın Türkiye’deki fiyatının 3.863 TL olduğunu göz önüne alırsak Huawei kalemin fiyatı makul görünüyor. Araçlar arasında iki kez dokunulduğunda geçiş yapılabiliyor. Basınçla birlikte eğim hassasiyeti de sunan bu kalem kullanılarak hem çizim yapılabiliyor hem de not alınabiliyor. Huawei Notes adı verilen uygulama üzerinden notlar alınabiliyor. Eğer tablette böyle bir ihtiyacınız varsa bu kalemi de satın alabilirsiniz.

HarmonyOS 3.1 yüklü gelen tabletin pil ömrüne de değinmeden son sözlere geçmeyelim. Tabletin bünyesinde 7.700 mAh gücünde bir pil bulunuyor. Bu pil yüzde 100 şarj edildiğinde ve performansa ihtiyaç duyan oyunlar/uygulamalar çok fazla kullanılmadığında uzun bir deneyime imkan tanıyor. Bizim kullanım senaryomuzda tablette yaklaşık 10 saat boyunca video izledik. Pek tabii 120 Hz ekran desteği açıldığında ve parlaklık son seviyeye getirildiğinde pil performansı düşüyor.