reklamı kapat

POPÜLER

cep telefonu

200 dolar altındaki cep telefonu için Türkiye’de yeni düzenleme

Telefon sektöründe bugün ilginç bir haber gündeme geldi. Atılan adım ile 200 dolar altındaki cep telefonu modelleri için Türkiye’de yeni düzenleme yapıldı.

Birgün’de yer alan habere göre Ticaret Bakanlığının İthalatta Gözetim Uygulamasına İlişkin Tebliğ’i Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe alındı. Bu tebliğle “alıcısı bulunan verici portatif (Cellular) telsiz telefon cihazları” olarak tanımı yapılan eşyanın ithalatında ileriye yönelik yürütülecek gözetim uygulamasına ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Bu alınan yeni karara göre cep telefonu ithalatında, birim gümrük kıymeti olarak adet başına 200 dolarlık gözetim uygulaması getirildi. Gözetim uygulaması, sadece söz konusu kıymetin altında olan eşya için uygulanacak denildi. Yerli üreticinin korunması amacıyla adet fiyatı 200 doların altında olan telefonlar, yalnızca Ticaret Bakanlığı izniyle ithal edilebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cep telefonu düzenlemesi için E-Devlet merkez olacak

Gözetim uygulaması kapsamında, söz konusu ürün ancak Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğünce düzenlenecek gözetim belgesiyle ithal edilecek. Gözetim belgesi gümrük beyannamesinin tescilinde ilgili gümrük idaresince aranacak. Gözetim belgesi taleplerine ilişkin başvurular, yapılan açıklamaya göre Bakanlığın internet sitesinden e-İşlemler bölümündeki “İthalat İşlemleri” kısmında elektronik imzayla yapılacak. Ayrıca, e-devlet üstünden de başvuru gerçekleştirilebilecek. Gözetim belgelerinin geçerlilik süresi ise 6 ay olacak.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi MIUI 12’nin iOS 13 karşısına çıkaran video