reklamı kapat

POPÜLER

akıllı telefon

2009’dan bu yana akıllı telefon pazarındaki ilk düşüş

En sık değiştirilen ve en çok satışı yapılan teknoloji ürünlerinden akıllı telefonlar 2017’de bir ilki yaşadı. Mary Meeker’in yıllık Internet Trends raporuna göre ilk kez akıllı telefon sevkiyatları düştü.

Hayli büyük olan akıllı telefon pazarı 2009’dan bu yana bir ilki yaşıyor. Android ve iOS’in diğer işletim sistemlerini tamamen kenara ittiği günümüzde 2017’de akıllı telefon sevkiyatları yüzde 0,5 düşmüş durumda. Ayrıca amiral gemisi modellerin fiyatı giderek artsa da ortalama akıllı telefon satış fiyatı da yıllara bağlı olarak giderek düşüyor. Internet Trends 2018’in yayınladığı verilere göre dünya genelinde akıllı telefonların kullanımı arttıkça pazardaki büyüme de yavaş yavaş doyum noktasına ulaşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kullanıcılar eski telefonlarında kalmayı tercih ediyor

Yeni bir cihaz almaktansa eski cihazlarıyla devam etmeyi tercih eden kullanıcıları yeni cihaz alımına ikna etmek de güçleşmiş durumda. Birbirine benzeyen onlarca telefonun kullanıcıları yenisini almaya teşvik etmediği gibi iyi durumdaki ikinci el cihazlar da kullanıcıları cezbeden bir unsur oluyor. Hazırlanan raporda insanların nasıl internet erişimi gerçekleştirdiğinden 20 büyük internet şirketine kadar başka analizler de yer alıyor. Kullanıcıların internette günde ortalama 5,9 saat geçirdiklerini kaydeden rapora göre bunun büyük kısmını mobil cihazlar oluşturuyor. En büyük şirketlerde birinci sıraya Apple otururken onu Amazon takip ediyor. Alibaba da listede 6. sırada yer alıyor. Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

AirPods için üretilmiş ilginç bileklik