reklamı kapat

POPÜLER

akıllı telefon

“Şeffaf gövde” deneyimi yaşatan akıllı telefon konsepti

“Şeffaf bir akıllı telefon deneyimi nasıl olurdu?” sorusunu yanıtlayan tasarımcı Lucas Couto, karşımıza Orbit konseptiyle çıkıyor.

Söz konusu konsept tasararımlar olunca tasarımcıların özgürlüğü ilginç fikirler ortaya koyabiliyor. Orbit de onlardan biri. Bilim kurgu yapımlarında sık sık gördüğümüz şeffaf ekranlardan esinlenen akıllı telefon, bunun gerçek hayata nasıl uyarlanabileceği üzerinde duruyor. Orbit, tamamen çerçevesiz bir ekranla geliyor. Bu açıdan daha ilk bakışta şık görünen cihazın OLED ekranı ise esnek. Paylaşılan fotoğraflarda ekranın bükülmesi aklımıza LG G Flex modelini getirmedi değil. Ancak tasarım ana hatlarını iPhone X’dan almış. Cihazın marifeti ise her zaman açık olan kamerası. Çift arka kamerayla gelen Orbit’in kameralarından biri sürekli çalışıyor ve yakaladığı her bir görüntüyü ekrana veriyor. Bu da kullanıcı için şeffaf bir gövde illüzyonu yaratıyor. Tasarımcı ekranın içinde ön kameranın gizli olduğunu, ihtiyaç durumunda görünür hale geldiğini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Devrimsel riskler

Orbit’in arka kamerası aynı zamanda çember şeklinde bir flaşla geliyor. Bu da fotoğrafçıların sık sık kullandığı çember flaş etkisini yaratıyor. Cihazın ekranında OLED panel altına gömülü bir parmak izi sensörü yer alıyor. Son dönemlerin en çok konuşulan özelliklerinden birini bünyesine dahil etmeyi ihmal etmemiş anlayacağınız. Ancak bir de hayli riskli bir tercihte bulunulmuş. Couto “Kulaklık girişinin olmadığı bir dünyada bir sonraki adım şarj girişinden kurtulmak.” diyerek tasarımına böyle bir bağlantı noktası eklememiş. Haliyle cihazımız kablosuz şarj oluyor. Couto’nun konsept tasarımı Orbit ve daha fazlasını tasarımcının Behance hesabından görüntüleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Nokia X konsepti