reklamı kapat

POPÜLER

iPad Pro Apple 3 nm işlemci

3 nm işlemci dönemi 2022 bitmeden başlayacak

Dünyanın en büyük işlemci üreticisi konumunda yer alan TSMC, 3 nm işlemci dönemine hazır ve 2022 bitmeden süreci başlatıyor.

TSMC, yapılan açıklamaya göre 3 nm işlemci üretimine 2022’nin ikinci yarısında başlıyor. TSMC’nin en büyük müşterisi ise teknoloji devi Apple. Bu açıdan TSMC’nin 3 nm üretim sürecini kullanacak ilk isim de yüzde 99 ihtimalle Apple olacak. Apple’ın ilk 3 nm üretim sürecinden çıkan işlemcisinin 2022 bitmeden karşımıza çıkarılacak bir iPad Pro’ya koyacağı aktarılıyor. Yeni üretim sürecinden çıkacak işlemcilerin iPhone tarafına iPhone 15 modelleri ile beraber 2023 yılında, bilgisayar tarafına ise yine 2023 yılındaki Mac’ler ile gireceği aktarılıyor. Apple’ın 3 nm üretim sürecinden çıkan yeni nesil işlemcileri Mac tarafında M3 adı altında pazarlayacağı tahmin ediliyor.

Apple, kısa süre önce yapılan paylaşımlara göre şu an en az beş farklı yeni Mac bilgisayar üzerinde çalışma gösteriyor. Hatırlamak adına bu modellerden birisinin M2 işlemciye sahip MacBook Air olduğu aktarılıyor. Bir diğer model M2 ve M2 Pro işlemci seçenekleri sunulacak yeni Mac mini olacak. M2 işlemciye sahip 13 inç MacBook Pro üzerinde de çalışan firma, M2 Pro ve M2 Max varyantları olacak 14 ve 16 inç MacBook Pro modellerini de aktif olarak masada tutuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Silikon dönüşümümün en önemlisi olacak yeni Mac Pro ise söylendiği kadarıyla M2 Ultra işlemciyi temel alabilir. Bu yeni Mac’lerin ne zaman çıkacağı henüz belli değil. Ancak bu yıl bitmeden en azından yeni MacBook Air ve Mac mini modelleri resmi olarak tanıtılabilir.

3 nm işlemci gelişmesi yanında yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display