reklamı kapat

POPÜLER

30 yıl öncesinin devrimi Bose süspansiyon sistemi, bu kez hayata geçirilecek! [Video]

Yaklaşık bir yıldır yeni bir girişim ekibi tarafından gerçekleştirilen çalışmalar, Bose süspansiyon sisteminin sürücüsüz otomobillerin parçası olabileceğine işaret ediyor.

Günümüzde pek çok markanın artık temel alan olarak nitelendirebileceğimiz üretim sınıflarının dışarısına çıkarak otomobil dünyasında çözümler sunduğunu görüyoruz. Bosch başta olmak üzere örneğini kolaylıkla artırabileceğimiz bu süreçte, araç içerisinden sorumlu markaların dışarıya etki eden teknolojiler geliştirdiğine de şahit olduk. Şu anda sizlerle paylaşmakta olduğumuz bu devrimsel teknolojisi ise bundan yaklaşık 30 yıl önce gün yüzüne çıkan bir yapıyı barındırıyor. Zamanın çok ötesinde olan bu yapıya imza atansa, premium ses sistemleriyle tanıdığımız Bose. Tüm bu detayları ilk kez duyanlar arasındaysanız aklınıza; “bu zamana kadar neden hiç kullanmadık?” sorusu gelebilir. Maalesef bu sistem tanıtım sürecinin ardından seri üretim niteliğinde kullanıma hiç sunulmadı. Aradan geçen uzun zamanın ardından onu tekrar gündeme getirense, hayata geçirilme şansı!

İnanılmaz destek

O dönem “Ses Projesi” olarak isimlendirilen bu süspansiyon sisteminin temelinde elektromanyetik motor teknolojisi yatıyordu. Bose ekibinin her biri birbirinden bağımsız olmak üzere,süspansiyon sistemlerine entegre ettiği bu motorlara, mıknatıs ve özel olarak tasarlanmış McPherson çubuklar eşlik ediyordu. Proaktif yapısı sayesinde günümüzdeki adaptif süspansiyonu anımsayacak şekilde yolun tepkilerine göre cevap verebilen projeyle, otomobillerin gövdesi tümsek ve dönüşlerden neredeyse hiç etkilenmiyordu. Geçtiğimiz yıl içerisinde, rafa kaldırılmış bu proje hayata geçirmek için harekete geçen ClearMotion isimli yeni bir girişim, kısa sürede 100 milyon dolar gibi inanılmaz bir yatırım desteği almayı başardı. Sistemin en büyük dezavantajı niteliğinde olan fazla ağırlık ve büyüklük konusu çözmeye çalışan yeni ekip, halihazırda günümüzde kullanılanlar seviyesine yaklaşmayı başarmış gözüküyor. AR-GE süreci için bir süredir Bridgestone ve Qualcomm gibi isimlerle çalışan ClearMotion, sürücüsüz otomobiller için bu sistemin biçilmiş kaftan olduğu görüşünde. Kısa vadede gerçekleşecek olan elektrikli otomobil atağıyla birlikte bu sistemi kademeli olarak sokaklarda görmeye başlayabiliriz. Bekleyip göreceğiz.

Video