reklamı kapat

POPÜLER

306 milyon sızdırılmış şifre arasında hesabınız ve şifrenizin güvenliğini kontrol edin

Siber suçların giderek arttığı dijital çağda hesaplarınızın ve şifrelerinizin korunumu önemli. Her ne kadar hesabınız güvende diye düşünüyor olsanız da en büyük şirketlerin dahi hacklenmesiyle beraber internete sızan milyonlarca hesap ve şifre arasında sizin hesabınız da olabilir. Neyse ki bunu kontrol etmenin basit bir yolu var.

Bulut hizmetlerinden sosyal ağlara kadar pek çok büyük şirket hackerların gazabını tattı. Bu şirketler arasında Dropbox, Tumblr gibi isimler de yer alıyor. Kısacası böyle popüler servisleri kullanıyorsanız ve şifrenizi sık değiştirme gibi bir alışkanlığa sahip değilseniz sizin de bilgileriniz internette bir yerlerde dolanıyor olabilir. Troy Hunt‘ın sızdırılmış e-posta adresleri için geliştirdiği haveibeenpwned sitesinden e-postanızın sızdırılıp sızdırılmadığını, sızdırıldıysa hangi site veya sitelerin hacklenmesi sonucu sızdırıldığını kontrol edebilirsiniz.

Troy Hunt’ın başarılı girişimi ise sadece e-posta noktasında kalmamış. Geçtiğimiz aylarda kişisel hesaplarınızı hackerlara karşı koruyabilmeniz için birkaç ipucunu yazmıştık. Bunlardan biri de karmaşık şifre kullanımıydı. Troy Hunt’ın haveibeenpwned sitesi üzerinden açtığı yeni sekme şifrenizi kontrol ediyor. 306 milyon sızdırılmış şifreyi veri tabanına yükleyen sitede mevcut şifrenizin sızdırılıp sızdırılmadığını öğrenebilirsiniz. Yeni oluşturduğunuz şifrenin de yine ne derece güvenli olduğunu bu veri tabanından kontrol edebilirsiniz. Karmaşık, harf, sayı ve işaret kombinasyonu içeren şifrelerin güvenliğinin diğerlerinden daha fazla olduğunu hatırlatalım. Şifrenizin sızıp sızmadığını buradan kontrol edebilirsiniz.