reklamı kapat

POPÜLER

3D yazıcıyla üretilen ilk uçak parçası kullanıma hazır

3D yazıcının büyük bir potansiyeli olduğunu fark eden firmalar, üretimi çok daha kolay hale getiren bu yazıcıları geliştirdikleri ürünler için kullanıyor. Bunların son örneği ise 3D yazıcıların geldiği noktayı gözler önüne seriyor. Dünyaca ünlü uçak parçası üreticisi GE, 3D yazıcıyla ürettiği ve jet motorunda kullanılması planlanan bir parça için Amerika Federal Havacılık Kurulu‘ndan onay almayı başardı.

Onaylanan bu T25 isimli parça, elektronik bir sensörü içinde barındıracak. İçerisinde bulunan sensörü koruyacak olan parça, 400’den fazla GE90-94B model jet motoruna yerleştirilecek. Boeing 777 uçaklardaki motorlarda kullanılacak olan koruyucu parça, bu motorların iç kısmında yer alacak ve sensörleri soğuktan koruyacak.

Untitled-1
Krom-kobalt alaşımdan yapılan malzeme güçlü lazer veya elektron ışınları kullanılarak istenen hale getiriliyor. Katmanlar halinde üretilen parça istenen boyuta gelene kadar farklı katmanlar ekleniyor. 3D yazıcıyla üretilmesi sayesinde parça hem normale göre daha az maliyetli oluyor hem de normalde karmaşık yapısı nedeniyle birçok parça kullanılarak üretilmesi gereken malzeme yekpare olarak üretilebiliyor.